24 July 2024

Ankara Anlaşması Aile Birleşimi Vizesi

Aşağıdaki Vize Türünde Danışmanlık Hizmetlerimizi Askıya Aldığımız İçin Maalesef Yardımcı Olamıyoruz.

Sayfa Bilgi Amaçlıdır.

 

 

 

İngiltere Ankara Anlaşması Aile Birleşimi Vizesi – UK Family Visa

Bu bölümde İngiltere’de ECAA / Ankara Anlaşması ile kalan ve oturum iznine sahip olan adayaların Türkiye’de yaşayan aile bireylerini yanlarına almak için başvurucakları Aile Birleşimi Vizesi ve başvuru şart ve koşullarından bahsedeceğiz.

 

 

31 Aralık 2020 den sonra sona eren Ankara Anlaşması vizesinin aile başvuruları artık bu tarihten sonra normal Family Visas başlığı altında değerlendirilmeye alınmaya başlanmıştır. Bu yüzden bu yazımızda normal Aile Birleşimi Vizesinin Ankara Anlaşlamalı olanları ilgilendiren detaylarını vermeye çalışacağız. Yazımıza gerekli klavuz ve önemli bilgileri de koyarak kendi başvurularını kendileri yapacaklara da kolaylık sağlamayı hedefledik. Firmamızdan danışmanlık isteyenelere de memnuniyetle makul fiyatlara bu konuda danışmanlık himzeti verebilmekteyiz.

Bu vize türünün tüm deyatlarına ve güncellenmiş bilgilere Home Office in şu linkinden ulaşabilirsiniz; Family Visas UK.

Bunlara ek olarak ECAA uzatma başvurularında izlenecek gerek Türkiye deki gerekse İngilteredeki eş ve çocukların dependant başvurlarına ilişkin detaylı bilgi için;

Appendix ECAA: Extension of Stay sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

 

Ankara Anlaşmalılar dışı Normal İngiltere Aile Birleşimi Vize başvurularıyla ilgili daha detaylı bilgilere de web sayfamızın şu linkinden ulaşabilirsiniz; İngiltere Aile Birleşim Vizesi.

 

Bu vize türüne İngiltere’deki aile bireyleri ile beraber yaşamak için aşağıdaki kişler başvuru yapabilmektedir;

 • Eş veya Partner
 • Nişanlı, Nişanlı veya sivil ortak (Henüz evlenmemiş ama birlikte en az 2 yıl yaşadıklarını kanıtlayanlar)
 • Çocuk (21 Yaş altı)
 • Ebeveyn (Anne-Baba)
 • Size uzun süreli bakım sağlayacak ya da kendisine bakım sağlanacak akraba

 

Bu vize başvurusu 12 haftada sonuçlanmaktadır. Konsolosluğun yoğun olması veya başka sebeplerden dolayı bu süre bazen çok fazla da uzayabilmektedir. Vize değerlendirme süresi uzadığında genelede size durumu açıklar bir mail gelmektedir.  Tabi priority ya da super priority servislerine ek ödeme yaparak vize değerlendirme süresini 2 ile 5 gün gibi kısa bir zamanada  çekebilirsiniz.

Hızlı vize (Priority Visa): 5 günde sonuçlanmakta ve ücreti £500

Çok hızlı vize (Super Priority Visa): 2 günde sonuçlanmakta ve ücreti : £800

Not: Bu ücretlere vize başvuru ücreti dahil değildir ve ek olarak isteğe bağlı ödenmektedir.

 

Ankara Anlaşması Aile Birleşimi Vize Başvuru Ücretleri;

Türkiye’den başvuru ücreti: £1,523  /  İngiltere içi: £1,033 (21 Yaş altı çocuklar Başvuru Ücretinden Muaftırlar).

Ek başvuru sahipleri: Türkiye’den başvuru ücreti: £1,523  /  İngiltere içi: £1,033

Akraba tarafından bakılması gereken bir yetişkin için; Türkiye’den başvuru ücreti: £ 3.250 /  İngiltere İçi : £ 1.033

Not: Yukarıdaki vize ücretleri 2021 yılı için geçerli ücretlerdir.

Güncel vize ücretlerini görmek ve hesaplamak için şu linki kullanabilirsiniz; İngiltere Vize Ücretleri Hesaplama.

 

Not: Ankara Anlaşmalı olarak İngiltere’de bulunan kişilerin 21 yaş altı çocukları vize ve IHS ücretlerinden muaftırlar.

 

Vize ücretlerinin yanında başvuru sahibi ek olarak IHS ücreti ödemek zorundadır. IHS ücreti eşler için 2021 yılında £1.872 dir. Çocuklardan ve eş harici diğer vize alımına uygun diger akrabalardan bu ücret alınmamaktadır. (Sadece Eş, Nişanlı ve Beraber yaşayan başvuru sahipleri bu IHS ücretini ödemektedir) Siz de kendi durumunuza göre Güncel IHS ücretini şu linkten hesaplayabilirsiniz; IHS Ücreti Hesaplama.

 

Sadece 1 Kişi (Eş) için Örnek  Vize Başvuru ve IHS ücreti Hesaplama: 

Vize Başvuru ücreti: £1,523 + £1,872: £3,395

Bu vizeye başvurunun sadece eş için toplam maliyeti: £3,395 olmaktadır.

 

1 Çocuk ve Eş için Örnek Aile Vize Başvuru ve IHS ücreti Hesaplama:

Eş Vize Başvuru Ücreti: £1,523

Çocuk Vize Başvuru Ücreti : Muaf

Eş IHS Ücreti:£1,872

Çocuk IHS Ücreti: Muaf

Toplam: £3,395 

 

 

İngiltere Aile Birlelişimi Vizesine Eş veya Partner olarak Başvuru Şartları

Aile birleşimi vizesine başvurabilmek için İngiltere’de yaşayan eşiniz;

Ankara anlaşması veya  Türk işçi vizelerinden birisine sahip olmalıdır.

İngiltere’de yaşayan eşiniz ya İngiltere vatandaşı olmalı,

Ya da orada sürekli oturum izni olmalıdır.

 

Bu vizeye başvurduğuzda eşiniz ile evli veya birlikte olduğunuzu kanıtlamalısınız. Evli olanlar bu birlikteliği evlilik cüzdanlarıyla kanıtlayabilirlerken evli olmayıp nişanlı olanlar ya da partner olarak beraber yaşayanlar da başvuru gününden önce en az 2 yıllık birlikteliklerini kanıtlamalıdırlar. Bu birliktelikler gerek telefon mesajları (WhatsApp Yazışmaları) gerek beraber gidilen tatil zamanları, (Otel, uçak vb. Belegeleri) gerekse aileden alınacak mektup vb. durumlarla kanıtlanabilir.

Nişanlı olanlar ya da beraber yaşayanlar vizeleri onaylandıktan sonra İngiltere’ye giriş tarihinden itibaren 6 ay içinde eveleneceklerini beyan etmeli ve 6 ay içinde evlenmelidirler.

Evli olarak başvuranlara başta 2 yıl 9 ay oturum izni verilmekte ve sonrasında uzatma başvuruları yapılmaktadır.

Nişanlı ya da partner olarak başvuranlara toplamda başta 6 aylık oturum izni verilmekte ve 6 ayın sonunda uzatma başvurusu yapılabilmektedir.

 

İngilizce seviyeniz en az CEFR / IELTS Life Skills – Konuşma ve Dinleme A1 seviyesinde olmalı ve bunu resmi bir sınav sonucu ile kanıtlamalısınız. Bunun için aşağıdaki testlerden herhangi birisine girebilirsiniz;

IELTS SELT Consortium
LanguageCert
Pearson
PSI Services (UK) Ltd

Aile Birleşimi Vizesine başvuracak adaylara tavisyemiz şu 2 sınavdan birisine girip konuşma ve dinleme testlerinden en az A1 sonucu almalarıdır;

IELTS for UKVI  ya da IELTS Life Skills

 

Not: Vizeniz için ilk başvurduğunuzda CEFR A1 belgesi aldıysanız;  İngiltere ikametinizin 30 ayını tamamladıktan sorna oturumunuzu uzatmak için başvurduğunuzda CEFR A2 sınavına girmeniz gerekecektir.

İngilizce Testler ile ilgili başvuru merkezleri ve girilen sınava göre alınması gereken puanlar ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayınız.

 

Not: 65 yaş ve üzeri ve zihinsel özürlü kişiler İngilizce testi sonucu göstermekten muaftırlar.

 

Not: İngiltere’de Lisans ya da Yüksek Lisans bitirenler ya da Türkiye’de İngilizce eğitim veren ve İngtiltere’den eski adıyla NARIC yeni adıyla ENIC denklik kurumu onayı olan bir üniversiteden mezun olan kişliler de İngilizce sınav sonucu göstermekten muaftırlar. (Türkiye’de İngilizce eğitim görmüş ama üniversitesi NARIC / ENIC te kayıtlı olmayan adaylar NARIC / ENIC ‘e diploma denklik başvurusu yapabilirler).

ENIC diploma denkliği ENIC ’e başvurduktan yaklaşık 2-3 hafta sonra sonuçlanmaktadır.

ENIC’e başvuru ücreti £49.50+VAT (£60.00) (Altmış Sterlin kadar tutmaktadır). Bu ücretin yanında kargo vb. masraflar da ilave olarak ödenmektedir.

ENIC denklik başvuru sayfası için tıklayınız

 

Bu vize türüne başvurmak için İngiltere’de yaşayan eşinizin yıllık geliri en az £18,600 olmalıdır. (2021 yılı)

Eğer başvurunuza çocuklarınızı da eklemek istiyorsanız;

İlk çocuk için : £3,800

Sonraki her bir çocuk için : £2,400 ek yıllık gelir göstermelisiniz.

1 çocuk ve 1 eş için : £22,400

2 çocuk ve 1 eş için : £24,800

3 Çocuk ve 1 eş için : £27,200 Yıllık kazanç gösterilmelidir.

 

Kalacağınız (Accommodation) yerin ayarlandığı ya da varlığı ile ilgili vize başvurusunda bilgi ve belge vermelisiniz. Bu kalacak yer ile ilgili belirli koşulların karşılanması beklenmekte ve bu konuya dikkat etmek gerekmektedir. Kalacak yer ve Yeterli Geçim Konusu hakkındaki klavuz için tıklayınız.  

 

 

Ankara Anlaşması Vizesine Sahip Kişilerin Aile Birleşiminde Gelir olarak gösterilebilecekleri Kanıtlar;

Not: Aşağıda Sadece Ankara Anlaşması Vize Sahiplerinin Serbest Meslek Sahibi olarak gösterebileceği finansal kanıtlar listelenmiştir. Normal Çalışan ve Diğer Vize Sahiplerinin Gösterebileceği Finansal kanıtlara ulaşmak için tıklayınız.

Son 1 yılda £18,600 kazandığınızı resmi belgeler ile göstermelisiniz.

Sole Trader, ya da bu tür firma da ortak olarak çalışan ya da franschise usulü çalışanlar son alınan yıla ait Self Asssessment Tax belgesini ibraz etmelidirler. (6 Nisan dan bir sonraki yılın 5 Nisanına kadar olan zamanı kapsayan vergi belgesi) Bu belgede toplam gelir £18,600 ve üzerinde görünmelidir. Bu 1 yıllık kazanç gösterimi home office tarafından Kategory F olarak değerlendirlmektedir.

Birde Kategory G üzerinden finansal yeteterlilik gösterilebilirmektedir. Kategory G üzerinden hareket edildiği zaman son 2 yılda elde edilen kazançaların ortalaması ele alınarak değerlendirilir. Dolayısıyla son 2 yılda elde ettiğiniz kazançların toplam yıllık ortalama tutarı £18,600 ise bu kategori üzerinden de başvuru yapabilirsiniz.

Ankara Anlaşması oturumu ile kalan serbest meslek sahiplerinin Aile birleşiminde finansal yeterlilik olarak kullanabilecekleri , hemen üstte isimlerini verdiğimiz, 2 yöntem vardır. Home Office bu yönetemleri 2 farklı kategoride ele almıştır. Şimdi isterseniz gelin bu her 2 kategorinin deyatlarına birlikte bakalım;

 

Category F : Bir Önceki Senenin Tüm Gelirlerini Göstermek

Bu kategoride İntgiltere’de yaşayan oturum iznine sahip başvuru sahibinin eşi bir Limited ya da Sole trader bir şirketin sahibi ise (self-employed/serbest meslek sahibi, ya da iş yeri müdürü ya da çalışanı ise); yıllık £18,600 bir gelir göstermek zorundadır. Buna ek olarak eğer başvuruya çocuklar dahil edilecekse yukarıda verilen hesaplama göz önünde tutularak bu miktar çocuk sayısına göre artılırak gösterilmelidir.

Category G: Son 2 Yıl’ın Toplam Gelir Ortalamasının Gösterilmesi

Bu kategoride Birleşik Krallıkta Serbest Meslek Sahibi, Sole Trader ya da bir Limited Şirket, sahibi, yöneticisi veya çalışanları Aile birleşimi başvurularında son 2 mali yılın tüm kazançlarının ortalamasını hesaplayıp bunu göstererek başvuruda bulunabilirler. Son 2 yılın toplam geliri, diğer eklenebilecek gelirlerle, £37,600, yani yıllık oratalama £18,600 e denk geliyorsa, (Bir önceki yıl ya da son yıl daha çok kazanmış olabilirsiniz), bu son 2 yılda elde ettiğiniz kazançları göstererek de başvuruda bulunabilirsiniz.

Notlar:

Sole Trader, ya da bu tür firma da ortak olarak çalışan ya da franschise usulü çalışanlar son alınan yıla ait Self Asssessment Tax belgesini ibraz etmelidirler. (6 Nisan dan bir sonraki yılın 5 Nisanına kadar olan zamanı kapsayan vergi belgesi)

Limited Şirket olarak faaliyet gösterenler Company Tax Return CT600 belgesini ibraz etmeliler.

Sunulacak mali belgeler en son mali yıla ait olmalıdır.

Bir kişinin aynı iş yerinde hem iş sahibi olarak hem de yönetici ya da çalışan olarak görünmesi durumunda ve bu pozisyonlardan elde edilen farklı gelirleri mevcut ise, bu değişik gelirler birleştirilip toplam gelir olarak gösterilemez.

Vergisi ödenmiş gelirler elde cash (peşin olarak elde tutulan para) olarak da gösterilebilir. Bu durum ödenen vergi oranı hesaplanarak ve tamda doğru vergi oranına denk gelecek peşin para karşılığı hesaplanıp geriye kalan peşin para olarak gösterilebilir ve banka hesabından ödenen vergi dekontları ve vergi ödeme belgeleri gösterilerek de kanıtlanabilir. Bu durumun vize başvurusunda çok iyi açıklanması gerekmektedir. Aksi takdirde buna vize memuru inanmazsa vizenizi reddebilir.

 

Yıllık Gelirlere Eklenebilecek Diğer Gelir / Kategori Başlıkları

Ankara Anlaşması ile İngiltere’de İş Sahibi olanlar aşağıdaki Kategorilerden (Kategori C ve E)  elde ettikleri gelirleri  de toplam kazançlarına ekleyerek ek gelir olarak gösterebilirler;

Category C: Bu kategori istihdam harici, bir işverene çalışmaktan ziyade başka gelir kaynakları olanların kullanabilecekleri gelir gösterme kategorisidir. Bu gelirleri gösterebilmek için bir önceki yıla ait olması ve başvuru anında halen devam ediyor olması gerekmektedir.

 • Kira Gelirleri.
 • Yatırımlar, Hisse Senetleri, Faiz Gelirleri ve tahvillerden elde edilen gelirler.
 • Banka hesaplarında biriken faiz gelirleri.
 • Eski eşden alınan nafaka ödemele
 • Yas Ödeneği
 • Dul Ebeveyn Ödeneği
 • İngiltere Savaş Emekli Maaşları Programı, Silahlı Kuvvetler Tazminat Planı ve Silahlı Kuvvetlere İlişkilendirilebilir Yardımlar Programı kapsamındaki ödemeler
 • Lisans eğitimi veya lisansüstü eğitim veya araştırma ile ilişkili bir bakım ödeneği veya ödeneği (kredi değil)
 • Devam eden sigorta ödemeleri
 • Yapılandırılmış bir yasal çözümden devam eden ödemeler
 • Devam eden telif ödemeleri ve vb.

Category E : Kategory E, Başvuru sahibinin eşi ya da partneri tarafından herhangi bir ülkeden alınan Emeklilik maaşı brüt yıllık gelir olarak kullanılabilir.

Önemli Not: Yıllık emeklilik geliri, emekli maaşının vize başvurusundan en az 28 gün önce gelir kaynağı haline gelmesi kanıtlandığında da yıllık gelir bazlı hesaplanarak kullanılabilir.

Not: Bu son iki gelir kaynaklarına baktığımızda süreklilik arz eden gelir kaynakları olduğu dikkatimizi çekmektedir. Bu tür süreklilik arz eden gelir kaynakalarının son 1 yıl içinde düzenli olarak elde edilmiş olması bunları da toplam gelirlerinize ekleyebileceğiniz anlamına gelmektedir. Emeklilik maaşının başvurudan 28 gün önce başlaması durumunda da bunun 12 aylık toplam tutarı hesaplanarak gelir toplamınıza ekliyor olabilmeniz ayrıca önem arz etmektedir.

 

Aile Birleşimi Vizesi Başvurusu için Önemli Notlar:

Vizeye başvurmadan tüm evrakalarınızın ve yıllık gelirinizin belirlenen miktarda olduğundan emin olmalısınız.

İngilizce Seviyenizin en az A1 seviyesinde olduğunu resmi sınav belgesi ile kanıtlamalısınız.

Çok dikkatli bir şekilde tüm detayların sıralı ve anlaşılır biçimde özetlendiği ve açıklandığı bir niyet mektubu yazmalısınız. Bu mektubu hem başvuru sahibi hem de İngiltere’de yaşayan eş ayrı ayrı yazmalıdır. (Danışmanlık hizmetimize Niyet Mektubu yazım işlemleri de dahildir).

 

 

18 Yaş altı İngiliz Vatandaşı Çocuk Üzerinden Aile birleşim Vizesi Başvuru Koşulları

Öncelikle eğer eşiniz de halen İngiltere’de ise eş birleşim vizesi üzerinden başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğer durum böyle değilse;

Çocuğunuz 18 yaş altında, İngiliz vatandaşı ya da oturum izni olmalı ve sizin bakımınıza ve yardımınıza ihtiyacı olmalıdır.

Çocuğunuzun yetiştirilmesinde aktif bir rol üstlendiğinizi kanıtlayabilmeli ve vizeniz onaylandıktan sonra da buna devam etmeyi planlamalısınız.

Başvuru için aşağıdaki tarzda belgeler sunabilirsiniz;

Çocuğun Okulundan onu okula götürüp getireceğinizi ve onunla sosyal aktivitelere katılacağınızı gösterir belge alabilirsiniz.

Doktor veya sağlık hizmeleri için gidilecek ranvedü ve bakım durumlarını gösterir belgeler sunabilirisiniz.

Kısacası çocuğun sizin yanında olmasına ihtiyaç duyulan her türlü durum ve belgeleri sunmalısınız.

Tabi bunlara ek olarak yukarıda açıklanan İngilizce A1 seviyesi de sunulmalıdır.

Çocuk birleşimi vizesi ile 2 yıl 9 ay İngiltere’de kalabilirsiniz. Bu süreden sonra uzatma ya da başka bir vize türüne başvuru yapmalısınız.

 

Bakıma ihtiyacı olan Aile Yakını Üzerinden Aile Birleşim Vizesi Şartları;

Türkiye de yaşayan bakıma muhtaç olan, İngiltere vatandaşının Annesi, Babası, Çocukları, Torunları veya kardeşleri için başvuracağı vize türüdür. Bu vize türünde başvuru yapılacak adayın gerçekten bakıma muhtaç olduğu ve bu bakımın Türkiye de olamayacağı kanıtlanmalıdır. İngiltere’den sponsor olacak kişinin 18 yaş üstü olması ya vatandaş ya da daimi oturum iznine tabi olması ve yeterli maddi imkan ve kazanca sahip olması gerekmektedir. (5 yıl boyunca devlet yardımına başvurmadan da getirilecek kişiye bakabilecek maddi imkan ve gelire sahip olmalıdır). Bu vize türünün detaylarına şu linkten ulaşabilirsiniz; Apply as an adult coming to be cared for by a relative.

 

İngiltere Ankara Anlaşması Aile Birleşimi Vize Başvursu için Neden Danışmanlık Dizmeti Almalıyım?

Bu vize türü çok önemli ve hata kaldırmayan bir vize türüdür. Vize başvuru ve IHS ücretlerinin toplamda £3.500 civarında tuttuğunu düşündüğümüzde yapılacak ufak hatalardan gelebilecek vize reddindeki maddi kayıp açıkça görülmektedir. Firma olarak yıllardır bu işleri yaptığımızdan işimizde deneyim sahibiyiz. Üstelik sizlerden çok yüksek ücretler talep etmemekte ve makul fiyatlar sunmaktayız. Danışmanlık almak hem işlem sürenizi kısaltacak hem de ek maliyetler ödeyerek fazla para harcamanızın önüne geçecektir.

Tüm bunların yanında firma olarak tüm, Niyet MektubuTercüme vb. işlemlerinizi bir elden yapıp bütünlüğü sağlamaktayız.

 

İletişim Bilgilerimiz; 

Bizimle info@factconsultancy.com ya da muhammedkutluca@hotmail.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

Ya da WhatsApp üzerinden sorularınızı sorabilirsiniz:  (Şu an için Hizmet Veremiyoruz.).

Lütfen başta bizimle WhatsApp üzerinden sesli ya da yazılı mesajlarla iletişime geçiniz. 

Danışmanlık aşamasına geçilmeden telefon görüşmesi yapmıyoruz.  

Belge Tercümeleri

Başvurularınızda  sunacağınız evrakların tamamının İngilizce’ye tercüme edilmiş olması gerekmektedir. Bu tercümelerde tercüme ediliş tarihi, tercüme eden tercümanın isimli mührü ve tercüme bürsonun iletişim bilgileri mutlaka olmalıdır. Firma olarak tüm belgelerinizi tam da İngiliz makamlarının istediği şekilde tercüme etmekteyiz. Genelde tercümeler direk pdf olarak  sisteme yüklendiği için Türkiye’nin herhangi bir yerinden de olsa tüm tercüme işlemlerinizi size pdf olarak e-mail ortamında ileterek kolayca yapabilmekteyiz.

Firma olarak makul fiyatlara tüm tercüme işlemlerinizi yapmaktayız. Tercüme işlemleriniz için bizimle şu adreslerden iletişime geçebilirsiniz; (info@factconsultancy.com veya yedikitatercume@hotmail.com). Belgelerinizin tamamını aynı anda mail ile tarafımıza iletip toplu tercüme için indirimli teklif alabilirsiniz.

Belge görmeden maalesef tercüme teklifi verememekteyiz. Teklifler tarafımıza gönderilen belgelerin sayfa yoğunluğu değerlendirilerek verilmektedir.

 

 

 

Sayfa Başı