8 December 2023

İngiltere Mezun Rotası

Aşağıdaki Vize Türünde Danışmanlık Hizmetlerimizi Askıya Aldığımız İçin Maalesef Yardımcı Olamıyoruz.

Sayfa Bilgi Amaçlıdır.

 

İngiltere Mezun Rotası / Graduate Route 

Özellikle Avrupa Birliğinden ayrılma sürecinden hemen sonra İngiltere birçok konuda düzenlemelere gitmiş ve genel olarak birçok vize şeklinde de değişiklikler yapmıştır. Hiç şüphesiz bu değişikliklerden birisi de İngiltere’de eğitim gören Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora Mezunlarına getirdiği Graduate Route yani Mezun Rotası sistemidir. Bu sisteme göre artık İngiltere’de yüksek öğrenimi tamamlayan uluslararası öğrencilere mezuniyet sonrası kolay çalışma olanağı sunulacaktır.

Bu sistemin detaylarını şu şekilde açıklayabiliriz;

İngiltere 1 Temmuz 2021 de ülkede okuyan uluslararası öğrenciler için çok önemli bir uygulama devreye koymuştur. Buna göre Graduate Route başlığı altında  Birleşik Krallıkta lisans derecesi veya üzeri bir eğitim kursunu başarıyla tamamlayanlara 2 ile 3 yıl arasında çalışma izni verilecektir.

Yeni Mezun rotası, 1 Temmuz 2021’de başvurulara açılmış olup İngiltere de eğitim almış uluslararası öğrencilere eğitim sonrası topluma ve ekonomiye katkıda bulunmaya devam etmesine izin verecek bir uygulama olacaktır.

Bu uygulama ile İngiltere devleti 2030 yılına kadar eğitim ihracatını 35 Milyar Sterlin’e ve uluslararası yükseköğretim öğrenci sayısını da 600.000’e çıkarmayı hedeflemektedir.

 

 

Mezuniyet sonrası uluslararası öğrencilerin bir işte çalışmak için herhangi bir sponsordan bir iş teklifine ihtiyacı olmayacaktır. Buldukları işlerde maaş tutarlarıyla ilgili herhangi bir asgari ücret veya üst sınır olmayacak. Mezunlar esnek bir şekilde çalışabilecek, iş değiştirebilecek ve kariyerlerini gerektiği gibi geliştirebileceklerdir.

 

Graduate Route Genel Bilgiler

Şimdi isterseniz bu yeni sistemin mezun öğrencilere getirdiği avantaj ve genel koşullara birlikte göz atalım.

Bu yeni sistemle; New Graduate Route Detaylarına Ulaşmak için Tıklayınız.

İngiltere’den Lisans (Bachelor) ve Yüksek Lisans (Master) Derecesinde mezun olanlara 2 yıl, Doktora mezunlarına da 3 yıl çalışma izni verilir.

Mezunlar İngiltere içindeyken Skilled Worker Route / Nitelikli İşçi Vizesi üzerinden başvuru yapabileceklerdir.

Mezun rotasına başvuran bir Öğrencinin hali hazırda İngiltere’de bulunan, yani öncesinde kendilerine dependant vize hakkı verilen eş ve çocukları da aynen rota üzerinden başvurularını uzatabilecekler ama yeni yani Temmuz 2021 den sonra yeni öğrenciliğe başlayanların eş çocuklarına dependant başvurusu hakkı verilmeyecektir.

Mezun Rotası daimi oturum izni başvurusuna olanak vermemektedir. Ancak Mezunlar 2-3 yıllık kalışlarının sonunda örneğin, Skilled Worker/ Nitelikli İşçi, Global Talent / Küresel Yetenek veya Innovator / Yenilikçi vize türlerinden birisine başvurup bunlar üzerinden daimi oturum izni alabilirler.

Graduate Route da geçirilen süreler daimi oturum izni başvurularında ülkede geçirilen sürelerden sayılmayacaktır. Yalnız yukarıda sayılan vize türlerine geçiş sonrası bu vize türlerinde kalış süreleri daimi oturum süreleri için sayılacaktır.

Bu vize türüne geçmek için yeni bir başvuru yapmak gerekmektedir. Başvurular sadece İngiltere içinden yapılabilmektedir.

Graduate Route vize başvuru ücreti £700, Yıllık IHS bedeli £624 dir.

Öğrenciler başkalarına çalışabilecekleri gibi kendi işlerini de yapabileceklerdir. (Self Employment).

Başvuracak her öğrenci CAS numarası sunmak zorundadır.

Öğrencinin eğitimini tamamladığı okul öğrencinin katıldığı eğitim programını başarıyla tamamladığını Home Office’e bildirmelidir.

Graduate Route öğrenciye 3 farklı başlıktan 70 puan üzerinden işlemektedir. Bu 70 puanı alanlar başvuru yapabileceklerdir. Bu 3 başlık şu şekildedir;

1- Eğitim programlarının başarılı bir biçimde tamamlanmış olması,

2- Diplomaların alınmış olması ve,

3- Eğitimlerini İngiltere’de tamamlamış olmalarıdır.

Not: Bu 3 gereksinimin toplam puanı 70 tir.

 

Sayfa Başı