8 December 2023

Kanada’ya Kolay Göçmenlik

Kanada’ya en Kolay Göçmenlik Yolları / Kanada Göçmenlik Başvuru Şekilleri

Bu yazımızda Kanada’ya en kolay nasıl göç edilir? Kanada’ya göçmenlik başvurularının yolları nelerdir? Kanada’da eğitim, ve yaşam hakkında size detaylı bilgi vereceğiz. Yazımıza Kanada yabancılar ofisi IRCC (Immigration, Refugees and Citizenship Canada)’nin ve diğer konularla alakalı gerekli ve önemli linkleri de koyarak sizlere hem direk ulaşabileceğiniz kaynakları sunmayı hem de olası değişiklikleri yerinden takip edebilmenizi hedefledik.

 

 

Firma olarak 2007 yılından bu tarafa Kanada’ya hem eğitim hem turist ve ticari vizeler hem de göçmenlik hedefli birçok kişiye danışmanlık hizmeti vermeye devam ediyoruz. Bunların yanında tüm vize ve göçmenlik başvurularında gerekli olan onaylı tercüme vb. işlemlerinizi de bir elden yaparak başvuru bütünlüğünüzü sağlamış oluyoruz. Sizde Kanada’ya eğitim, iş, ziyaret veya göçmenlik alanlarında başvuru yapmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilir sunduğumuz danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Eğitim amaçlı gidecek adaylardan da danışmanlık ücreti talep etmediğimiz şimdiden belirtmek isteriz.

Evet Kanada son 5-6 yılda Dünya’nın parlayan yıldızı konumuna gelmiştir. Kanada hiç şüphesiz son yıllarda gerek bilgisayar ve mühendislik alanlarında gerekse tarım alanında gerekse de medya (TV – Sinema) alanında ve diğer alanlarda dünyanın birçok bölgesinden beyin göçünün en yoğun yaşandığı ülkelerin başını çekmektedir. Bu hareketli durum ister istemez dünyadaki profesyonellerin dikkatini çekmekte ve bu profesyoneller de Kanada’ya nasıl en kolay yol ile göç edebilirim düşüncesinin cevabını aramaktadırlar.

Şimdi size özet olarak Kanada’ya en kolay hangi yollar ile ve nasıl göç edilir bundan bahsedeceğiz. Bu özet bilgilerden sonra aşağıda bulunan başlıklardan bu kolay göç yollarına ait olanlara tıkladığınızda daha detaylı bilgiliye ulaşabileceksiniz.

Öncelikle şunu ifade etmemiz gerekiyor ki, Kanada göçmenlik başvurularında iki farklı puanlama sistemi uygulamakta ve bu puanlama sistemlerinde ingilizce yeterlilik, mesleki deneyim ve yaş gibi faktörler önem arz etmektedir. Bu puanlama sistemlşerinden yeterli puanı alamayanlar göçmenlik başvurusu maalesef yapamamaktadırlar. Bu yüzden öncelikle puanlama sistemini kontrol etmenizi öneriyoruz. Bu puanlama sistemleri ile ilgili detaylı bilgi için web sayfamızın; Kanada Göçmenlik / Express Enrtry Bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

Aslında Kanada’ya kolay göçmenlik yoları derken şunu da ifade etmekte fayda vardır; Kişilerin eğitim seviyes, deneyimi ve diğer birçok faktör o kişileri için hangi yolun daha kolay  olduğunu ortaya çıkaracaktır. Biz burada bir genelleme yaparak Kanada’ya göçün en en kolay yolundan bahsedeceğiz.

Kanada’ya en kolay yoldan göçmenlik orada kısa dönemde olsa bir eğitim alıp Express Entry ile başvuru yapmaktır. Tabi eğer alanınızda profesyonel bir geçmiş ve deneyime sahipseniz ve sizi meslektaşalarınızdan ayıran önemli özellikleriniz var ise Skilled Worker ve Provincial Nominees programları da sizin için en ideal başvuru yapılabilecek göçmenlik başvuru şekilleridir.

Eğitim sonrası Express Entry / Canadian Experience Class sistemi ile başvuru detaylarını beraber inceleyim;

Aşağıda verdiğimiz Canadian Experince Class Express Entry Göçmenlik Kategorisi altında sunulan başvuru şeklidir. O yüzden bu Express Entry Sistemini öncellikle incelemenizi tavsiye ederiz.

 

Canadian Experience Class / Kanada’da Eğitim ve İş Deneyimi elde ederek Yapılan Göçmenlik Başvurusu

Öncelikle bu program Quebec eyalatinde edinilen iş deneyimlerini kabul etmemektedir. Quebec eyalatinde iş deneyimine sahip olan adaylar Qeubec eyaletinin kendi experience class göçmenlik başvurusu değerlendirilebilirler.

Bildiğimiz gibi her yıl Türkiye’den Kanada’ya binlerce öğrenci gerek dil eğitimi gerekse lisans ya da yüksek lisans eğitimi almak için gitmektedir. Giden öğrencilerin çoğu uzun dönem öğrenci vizesine başvurmakta ve vizeleri orada başka bir proğrama geçtiklerinde otomatik olarak uzadığı için öğrenciler dil eğitiminden sonra gerek 1 yıllık ya da daha uzun sertifika programlarına ya da lisans veya yüksek lisans programlarına kayıt olmaktadırlar. Uzun dönem öğrenci vizesiyle Kanada’ya gidenlere dil eğitimi sonrası alacakları eğitim proğramları boyunca haftada 20 saat çalışma izni verilmesi de öğrenciler için ek gelir elde etmek açısından ayrı bir önem arz etmektedir.

Kanada’da 8 ay ile 1 yıllık arası bir eğitim programı bitiren öğrenci adayına otomatik olarak 1 yıla kadar çalışma izni verilmekte ve bu çalışma izni sonrası öğrenciler mesleki alanlarında bulunacak işlerde çalışabilmektedirler. Tabi bu çalışma iznini elde edebilmek için başta kayıt yaptırdınız okulun DLI (Designated Learning Instituon) Listesinde olduğundan emin olmanız gerekmektedir. (Güncel DLI Listesi).

Kanada’da aldığınız eğitim programı eğer 2 yıl ve üzeri ise size otomatik olarak 3 yıllık çalışma izni verilmektedir. Programınızdan mezun olduktan sonra mesleğiniz ile alakalı işlerde çalışmak için başvuru yapabiliyorsunuz. Tabi bu başvuruyu yapabilmeniz içinde bunun öncesinde Work Permit – Çalışma izni başvurusu yapmanız gerekiyor. Mezuniyet sonrası başvuru yapılması gereken Post Graduation-Work Permit ile ilgili güncel bilgilere ulaşmak için şu linke tıklayınız: Post Graduation-Work Permit Bilgileri.

Tüm bunların yanında Kanada’da aldığınız eğitim süreleri yeni çıkan düzenlemelere göre  ileride vatandaşlığa geçmeniz için gerekli son 5 yıl içinde 3 yıl ikamet izni şartı yerine de kullanılabilmektedir.

Kanada ‘da alacağınız 1 yıllık eğitim size ek olarak Göçmenlik başvurunuzda 30 puan kazandırmaktadır. Ek olarak Kanada’da edindiğiniz 1 yıllık iş deneyimi size ek 80 Puan kazandırmaktadır.

Tüm bu ek avantajlardan dolayı Kanada’da eğitim sonrası göçmenlik çok daha kolay ve işlevsel hale gelmektedir.

 

Kanada Experience Class a başvuru koşulları nelerdir?

Yukarıda Belirtilen Skilled Level 0 (Sıfır), A ve B alanlarında son 3 yıl içinde en az 1 yıllık tam zamanlı ya da toplamda 1 yıla eş saatte yarı zamanlı resmi şekilde kanıtlanabilen iş deneyimi. (1.560 Saat). Full time öğrencilik döneminde geçen çalışma süreleri maalesef bu 1 yıllık deneyim yerine sayılmamaktadır. (Co-op da dahil). Diğer taraftan mezuniyet, öğrencilik sonrası çalışma izni süresince çalışılan zaman göçmenlik puanlamasına dahil edilmektedir. Sonrasında da bu süreler vatandaşlık başvurusu için gerekli sürelere de dahil edilmektedir.

Yabancı dil sınav sonucu CLB (Canadian Language Benchmark) en az 7 puan olmalıdır.

Gireceğiniz sınav IELTS olacaksa Puanınızın ortalaması her alanda en az 6.0 olmalıdır. İngilizce Puanlama ile ilgili deyatlara şu linkten ulaşabilirsiniz; Kanada Göçmenlik İngilizce Puanlama Tablosu.

 

Not: Özet olarak Puanlama Kriterleri ve alınabilecek maksimum puanlar şu sekildedir; 

Yaş : 110 Puan

Eğitim : 150 Puan  (Lisans 120-Yüksek Lisans: 135)

Yabancı Dil : 160 Puan

Kanada İş Deneyimi : 80 Puan

Eskiye Dayalı İş Deneyimi : 50 Puan

Eş’in Eğitim Seviyesi : 10 Puan

Eş’in Dil Becerileri: 20 Puan

Eş’in Kanada İş Deneyimi : 10 Puan

Toplam 500 Puan

Ek olarak Yüksek Lisans vb. eğitimler ve ek iş deneyimleri için de 50+50 şeklinde ek 100 Puan alınabilmektedir.

Son ek puanlarla toplamda 600 Puan toplanabilmektedir.

Aşağıdaki durumların kanıtında da da ek puan alınabilmektedir.

Kanada’da yaşayan Aile bireyleri : 15 Puan

Kanada’dan alınmış Hazır İş Teklifi: 200 Puan

PN Nomination – Kanada yerel makamlarından alınmış iş Teklifi: 600 Puan

Buraya kadar Toplamda 1200 Puan alınabilmektedir. 

Not: Aile başvurularında eşlerin de eğitim, dil ve diğer durumlarına göre ek puan verilmektedir. Puanlama detayları için aşağıda vereceğimiz linki kontrol edebilirsiniz.

Genel ve Detaylı CSR Puanlama Tablosu için Şu Linke Tıklayınız; CRS Comphrensive Ranking System Puanlama Detay Listesi.

 

 

Şimdi isterseniz Kanada’ya göçmenlik başvuru başlıklarını ve özetlerini öncelikle verelim sonrasında bu başlıkların detaylarını ve her bir başlığın başvuru koşul ve şartlarını sizinle paylaşalım. Kanada hükümeti aşağıdaki başlıklarda göçmen alımı yapmaktadır. Sizlerde bu başlıkların içeriklerini inceleyerek kendinize en uygun olanına karar verebilirsiniz.

 

Kanada Göçmenlik Başvuru Şekilleri

Aşağıdaki birçok farklı yol ile Kanada’ya göçmenlik başvuru şekillerinin özetini incelemeniz size hangi başvuru şeklinin kendiniz için daha uygun olduğu yönünde bilgi verecektir. Başvuru şekli size en uygun olan başlığa tıkladığınız da o başvuru şekliyle ilgili tüm deyatlara ulaşmış olacaksınız.

Not: Aşağıda verilen göçmenlik başlıklarına tıkladığınızda sadece o göçmenlik ile ilgili bilgilerin olduğu sayfaya yönlendirilirsiniz. Kanada Göçmenlik Resmi Bilgi Sayfası için tıklayınız

Express Entry

Express Entry özetle Kanada’ya nitelikli işçi vizesiyle (Skilled Worker) göç etmenin bir yoludur. Kanada hükümeti tarafından belirlenen bir meseleğe sahipseniz bu kategori üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Provincial Nominies

Bir Kanada eyaleti veya bölgesi tarafından kendi ihtiyaçları olan meslek gruplarına uygun başvuran adaylar arasından seçim yapılarak ve o adaya davetiye gönderilerek yapılan göçmenlik şeklidir. Bu sisteme başvuru yaparak söz konusu eyaletin size direk davetiye göndermesini bekleyip o davetiye ile göçmenlik başvurunuzu yaparsınız. Bu göçmenlik şeklinde davetiye alan adaya direk 600 puan sağlanmakta ve bu da başvuru sahibinin birçok adayın önüne geçerek göçmenlik kabul oranını hayli yükselmektedir.

Atlantic Immigration Pilot

Kanada’nın New Brunswick, Prince Edward Island, Nova Scotia veya Newfoundland ve Labrador eyaletlerinden birisinde bulunan bir okuldan mezun olarak ya da  çalışarak göç etme yöntemidir.

Startup Visa 

Kanada’da bir iş kurmak ve istihdam oluşturmak için yapılan göçmenlik başvurusudur.

Rural and Northern Immigration Pilot

Kırsal ve Kuzey Göçmenlik Pilot Programı olarak adlandırılan bu göçmenlik programı topluluk odaklı bir programdır. Katılımcı topluluklardan/bölgelerden birinde çalışmak ve yaşamak isteyen vasıflı yabancı işçiler için kalıcı ikamet yolu oluşturularak ekonomik göçün faydalarını daha küçük topluluklara yaymak için tasarlanmıştır.

Bu Topluluklar:
Ontario: North Bay, Sudbury, Timmins, Sault Ste. Marie, Thunder Bay
Manitoba: Brandon, Altona/Rhineland
Saskatchewan: Moose Jaw
Alberta: Claresholm
British Colombia: Vernon, West Kootenay (Trail, Castlegar, Rossland, Nelson) Topluluk detaylarına ulaşmak için tıklayınız

Health-care Workers Permanent Residence Pathway

COVID-19 salgını sırasında sağlık sektöründe çalışan mülteciler için tasarlanmış yeni bir göçmenlik şeklidir. Bu göçmenlik başvurusunda Kanada’da belli bir süre sağlık sektörründ çalışmış olmak şartı vardır.

Refugees and Asylum

Bu göçmenlik başvuru şekli bildiğimiz iltica ve Kanada’dan size birisinin belli şartlarda sponsor olmasıyla yapılan başvuru şeklidir.

Family Sponsorship / Aile Birleşimi / Sponsorluğu

Eşiniz, partneriniz, çocuklarınız, ebeveynleriniz, büyükanne ve büyükbabanız ve diğer şartları taşıyan yakın akrabalarınız için sponsor olunarak yapılabilen göçmenlik şeklidir.

Quebec-selected skilled workers / Quebec Eyalati Tarafından Seçilen Nitelikli işçiler

Quebeec eyaleti bu göçmenlik kategorisini kendisi yönetmekte olduğu için direk bu eyalatin sistemi üzerinden Nitelikli İşçi / Skilled Worker göçmenlik başvurusu yapılmaktadır.

Bu göçmenlik başlığı Quebec’te yaşamak isteyen vasıflı işçiler için tasarlanmış bir göçmenlik başvuru şeklidir.

Quebec’in Kanada Hükümeti ile göçmenlik konusunda özel bir anlaşması olduğu için Eyalet orada yaşamaya iyi uyum sağlayacak göçmenleri seçmek için kendi kurallarını ve başvuru koşullarını oluşturmuştur.

Caregivers / Bakıcılar

Çocuklara, yaşlılara veya tıbbi ihtiyaçları olanlara bakım sağlamak üzere mesleki deneyime sahip adayaların başvuru yapabileceği göçmenlik şeklidir.

Self-employed / Serbest Meslek

Kültürel veya atletik faaliyetlerde serbest çalışan bir kişi olarak göç etmeye olanak sağlayan göçmenlik şeklidir.

Bu göçmenlik başvurusu ile Serbest Meslek Sahibi Kişiler serbest meslek sahibi olarak Kanada’ya kalıcı olarak göç edebilirler. Bu göçmenlik programına başvurabilmek için kültürel faaliyetlerde veya atletizmde ilgili deneyime sahip olmanız ve Kanada’nın kültürel veya atletik yaşamına önemli bir katkıda bulunmaya istekli ve yetenekli olmanız gerekmektedir.

Agri-Food Pilot / Tarımsal Gıda Pilotu

Belirli tarımsal gıda endüstrilerinde ve mesleklerde çalışacaklar için tasarlanan göç programıdır.

Tarımsal Gıda Pilotu, Kanada tarım-gıda sektörünün işgücü ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Pilot uygulama, belirli endüstrilerde ve mesleklerde deneyimli, mevsimlik olmayan işçiler için daimi ikamet için bir yol sağlar. Bu uygulama Mayıs 2023’e kadar sürecektir.

Temporary resident to permanent resident pathway / Geçici İkametten Kalıcı ikamete Geçiş

Geçici ikametten daimi ikamete geçiş yoluyla göçmenlik şeklidir. Belirli şartları sağlayan ve şu anda Kanada’da çalışan belirli geçici ikamet iznine sahip kişiler ​ve aileleri içindir.

 

Sayfa Başı