12 May 2021

İngiltere Aile Birleşim Vizesi

İngiltere Aile Birleşim Vizeleri – UK Family Visa

Bu bölümde İngiltere vatandaşı ya da daimi oturum iznine sahip olup Türkiye’de yaşayan aile bireylerini yanına almak isteyenlerin başvurması gereken aile birleşimi vizesi ve başvuru şartlarından bahsedeceğiz.

 

 

Family Visas başlığı altında değerlendirilen bu vize türünün tüm deyatlarına ve güncellenmiş bilgilere Home Office in şu linkinden ulaşabilirsiniz; Family Visas UK.

Bu vize türüne İngiltere’deki aile bireyleri ile beraber yaşamak için aşağıdaki kişler başvuru yapabilmektedir;

 

  • Eş veya partner
  • Nişanlı, Nişanlı veya sivil ortak (Henüz evlenmemiş ama birlikte yaşadıklarını kanıtlayanlar)
  • Çocuk (18 Yaş altı)
  • Ebeveyn (Anne-Baba)
  • Size uzun süreli bakım sağlayacak ya da kendisine bakım sağlanacak akraba

 

Bu vize başvurusu 12 haftada sonuçlanmaktadır. Konsolosluğun yoğun olması veya başka sebeplerden dolayı bu süre bazen çok fazla da uzayabilmektedir. Vize değerlendirme süresi uzadığında genelede size durumu açıklar bir mail gelmektedir.  Tabi priority ya da super priority servislerine ek ödeme yaparak vize değerlendirme süresini 2 ile 5 gün gibi kısa bir zamanada da çekebilirsiniz.

Hızlı vize (Priority Visa): 5 günde sonuçlanmakta ve ücreti £500

Çok hızlı vize (Super Priority Visa): 2 günde sonuçlanmakta ve ücreti : £800

Not: Bu ücretlere vize başvuru ücreti dahil değildir ve ek olarak ödenmektedir.

 

Aile Birleşimi Vize Başvuru Ücretleri;

Türkiye’den başvuru ücreti: £1,523  /  İngiltere içi: £1,033 (Her bir başvuru sahibi öder).

Ek başvuru sahipleri: Türkiye’den başvuru ücreti: £1,523  /  İngiltere içi: £1,033

Akraba tarafından bakılması gereken bir yetişkin için; Türkiye’den başvuru ücreti: £ 3.250 /  İngiltere İçi : £ 1.033

Not: Yukarıdaki vize ücretleri 2021 yılı için geçerli ücretlerdir.

Güncel vize ücretlerini görmek ve hesaplamak için şu linki kullanabilirsiniz; İngiltere Vize Ücretleri Hesaplama.

 

Vize ücretlerinin yanında her aday ayrı olarak IHS ücreti ödemek zorundadır. IHS ücreti eşler için 2021 yılında £1.872 dir. Çocuklardan ve eş harici diğer vize alımına uygun diger akrabalardan bu ücret alınmamaktadır. (Sadece Eş, Nişanlı ve Beraber yaşayan başvuru sahipleri bu IHS ücretini ödemektedir) Siz de kendi durumunuza göre Güncel IHS ücretini şu linkten hesaplayabilirsiniz; IHS Ücreti Hesaplama.

 

Sadece 1 Kişi (Eş) için Örnek  Vize Başvuru ve IHS ücreti Hesaplama: 

Vize Başvuru ücreti: £1,523 + £1,872: £3,395

Bu vizeye başvrunun sadece eş için toplam maliyeti: £3,395 olmaktadır.

 

1 Çocuk ve Eş için Örnek Aile Vize Başvuru ve IHS ücreti Hesaplama:

Eş Vize Başvuru Ücreti: £1,523

Çocuk Vize Başvuru Ücreti : £1,523

Eş IHS Ücreti:£1,872

Çocuk IHS Ücreti: Muaf

Toplam: £4,918 

 

İngiltere Aile Birlelişimi Vizesine Eş veya Partner olarak başvurma Şartları

İngiltere’de yaşayan eşiniz ya İngiltere vatandaşı olmalı,

Ya da orada sürekli oturum izni olmalıdır.

Ankara anlaşması ve Türk işçi kapsamında oturum izni olanlarda bu vize türüne başvurabilmektedir.

Evli veya birlikte olduğunuzu kanıtlamalısınız. (Başvuru gününden önce en az 2 yıllık birlikte olduğunuzu kanıtlamalısınız).

Nişanlı olanlar ya da beraber yaşayanlar vizeleri onaylandıktan sonra İngiltere’ye giriş tarihinden itibaren 6 ay içinde eveleneceklerini beyan etmeli ve 6 ay içinde evlenmelidirler.

İngilizce seviyeniz en az A1 seviyesinde olmalı ve bunu resmi bir sınava girerek kanıtlamalısınız. Bunun için aşağıdaki testlerden herhangi birisine girebilirsiniz;

IELTS SELT Consortium
LanguageCert
Pearson
PSI Services (UK) Ltd

İngilizce Testler ile ilgili başvuru merkezleri ve daha detaylı bilgi için tıklayınız.

Bu vize türüne başvurmak için siz ve eşinizin yıllık geliri en az £18,600 olmalıdır. (2021 yılı)

Eğer başvurunuza çocuklarınızı da eklemek istiyorsanız;

ilk çocuk için : £3,800

sonraki her bir çocuk için : £2,400  ek yıllık gelir göstermelisiniz.

Örnek olarak 2 çocuklu bir başvuruda yani toplamda 3 kişilik başvuruda yıllık gelirinizin: £18,600+£3,800+£2,400: £24.800 Yıllık kazanç gösterilmelidir.

Gelir olarak gösterilebilecek şeyler;

  • Vergi kesintisi öncesi kazanılan maaşlar (P60 veya Payslips) (Son 6 aylık maaş bordları). Çalışan konumunda olanlar ek olarak işe başladıkları tarih, iş yerindeki görev, sözleşme cinsi ve kazanç miktarını gösterir bir belgeyi işverenden almalıdırlar.
  • Bankada £16,000 ve üzeri birikmiş para. Bu paranın bankada zamanla birikmiş olması ve en az son 6 aydır bu miktar veya üzerinde olması gerekmektedir. Paranın birikme oranı da alınan maaş ile orantlı olmalıdır. Bu konu hakkında Appendix FM 1.7 Financial Requirement Belgesi incelenmelidir.
  • Serbest meslek sahipleri de son 1 yılda £18,600 kazanç göstermelidirler. Bunu kestikleri faturalar ve banka evrakları ile kanıtlayıp gösterebilirler.

 

Aile Birleşimi Vizesi Başvurusu için Önemli Notlar:

Vizeye başvurmadan tüm evrakalarınızın ve yıllık gelirinizin belirlenen miktarda olduğundan emin olmalısınız.

Çok dikkatli bir şekilde tüm detayların sıralı ve anlaşılır biçimde özetlendiği ve açıklandığı bir niyet mektubu yazmalısınız. Bu mektubu hem başvuru sahibi hem de İngiltere’de yaşayan eş ayrı ayrı yazmalıdır. (Danışmanlık hizmetimize Niyet Mektubu yazım işlemleri de dahildir).

 

18 Yaş altı İngiliz Vatandaşı Çocuk ile birleşim Vizesi başvuru koşulları

Öncelikle eğer eşiniz de halen İngiltere de ise eş birleşim vizesi üzerinden başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğer durum böyle değilse;

Çocuğunuz 18 yaş altında, İngiliz vatandaşı ya da oturum izni olmalı ve sizin bakımınıza ve yardımınıza ihtiyacı olmalıdır.

Çocuğunuzun yetiştirilmesinde aktif bir rol üstlendiğinizi kanıtlayabilmeli ve vizeniz onaylandıktan sonra da buna devam etmeyi planlamalısınız.

Başvuru için aşağıdaki tarzda belgeler sunabilirsiniz;

Çocuğun Okulundan onu okula götürüp getireceğinizi ve onunla sosyal aktivitelere katılacağınızı gösterir belge alabilirsiniz.

Doktor veya sağlık hizmeleri için gidilecek ranvedü ve bakım durumlarını gösterir belgeler sunabilrisiniz.

Kısacası çocuğun sizin yanında olmasına ihtiyaç duyulan her türlü durum ve belgeleri sunmalısınız.
Tabi bunlara ek olarak yukarıda açıklanan İngilize A1 seviyesi de sunulmalıdır.

Çocuk birleşimi vizesi ile 2 yıl 9 ay İngiltere’de kalabilirsiniz. Bu süreden sonra uzatma ya da başka bir vize türüne başvuru yapmalısınız.

 

Bakıma ihtiyacı olan Aile Yakını için Aile Birleşim Vizesi Şartları;

Türkiye de yaşayan bakıma muhtaç olan İngiltere vatandaşının Annesi, Babası, Çocukları, Torunları veya kardeşleri için başvuracağı vize türüdür. Bu vize türünde başvuru yapılacak adayın gerçekten bakıma muhtaç olduğu ve bu bakımın Türkiye de olamayacağı kanıtlanmalıdır. İngiltere’den sponsor olacak kişinin 18 yaş üstü olması ya vatandaş ya da daimi oturum iznine tabi olması ve yeterli maddi imkan ve kazanca sahip olması gerekmektedir. (5 yıl boyunca devlet yardımına başvurmadan da getirilecek kişiye bakabilecek maddi imkan ve gelire sahip olmaldır). Bu vize türünün detaylarına şu linkten ulaşabilirsiniz; Apply as an adult coming to be cared for by a relative.

 

İngiltere Aile Birleşimi Vize Başvursu için Neden danışmanlık hizmeti almalıyım?

Bu vize türü çok önemli ve hata kaldırmayan bir vize türüdür. Vize başvuru ve IHS ücretlerinin toplamda £3.500 civarında tuttuğunu düşündüğümüzde yapılacak ufak hatalardan gelebilecek vize reddindeki maddi kayıp açıkça görülmektedir. Firma olarak yıllardır bu işleri yaptığımızdan işimizde deneyim sahibiyiz. Üstelik sizlerden çok yüksek ücretler talep etmemekte ve makul fiyatlar sunmaktayız. Danışmanlık almak hem işlem sürenizi kısaltacak hem de ek maliyetler ödeyerek fazla para harcamanızın önüne geçecektir.

Tüm bunların yanında firma olarak tüm, Niyet Mektubu, Tercüme vb. işlemlerinizi bir elden yapıp bütünlüğü sağlamaktayız.

İngiltere Aile birleşimi vizesiyle ilgili ücretsiz ön bilgi almak ve danışmanlık için bize  WhatsApp üzerinden soru sorabilir ve yazabilirsiniz; 0506 838 46 76 (Muhammed Kutluca).

 

 

 

Sayfa Başı