8 December 2023

Work and Travel Nedir

Work and Travel Proğramı nedir?

Bu program, Amerika Birleşik Devletlerinin resmi izni ile gerçekleştirilen, dünyanın yüzü aşkın ülkesinden binlerce öğrencinin katıldığı bir kültürel değişim programıdır. Amerikan Konsolosluğu verilerine göre, her yıl’ın yaz aylarında yüz binin üzerinde dünyanın 136 farklı ülkesinden öğrenci bu programa katılmıştır. Rusya en çok öğrencinin katıldığı ülkedir. Türkiye ise her yıl binlerce öğrenci göndererek ortalama 5.6. sıralarda yer almaktadır. Türkiye’den birçok öğrenci bu proğrama katılmakta ve çoğu kontejyan eksikliği yüzünden program katılımını bir sonraki seneye tehir edebilmektedir.

Siz de bu programa katılarak Amerika’da farklı kültürlerden öğrencilerle tanışabilir, çalışıp para kazanabilir, İngilizce’nizi ve kişisel becerilerinizi ilerletebilir ve aynı zamanda gezip eğlenebilirsiniz.

Work and Travel Kesinlikle sadece gezme ve dil öğrenme proğramı değildir. İlk aşamasını çalışarak son aşamasında da duruma göre 2 ile 4 hafta arasında gezerek geçireceginiz bir proğramdır. Bu aşamalarda da doğal olarak ingilizce konuşacağınız için bir nevi ingilizce deneyim proğramıdır.

 

Work and Travel Programının Genel Yapısı

Programı oluşturan 5 ayak vardır. Bunlar sırasıyla şu şekildedir.

  1. Sponsor
  2. ABD li İşveren
  3. Work and Travel Acentesi
  4. Öğrenci
  5. Konsolosluk

 

Sponsor: Amerikan Hükümetinin Programı koordine etmekle görevlendirdiği ABD de yerleşik bulunan sponsordur.

 

Sponsorun başlıca görevleri :

  • Öğrencinin ABD ye girebilmesi için DS 2019 formu yayınlamak
  • Öğrenci’ye iş seçenekleri sunmak ve işe yerleştirmek ve gerekli sağlık sigortasını yaptırmak
  • Öğrencinin ABD de kaldığı sürece güvenliğini sağlamak ve öğrenci hakkında resmi kurumlara bilgi vermek
  • Öğrenci’nin ABD ye gelmesi için Türkiye’de anlaştığı acentelerle işbirliği yaparak öğrecinin vize alabilmesi için gerekli tedbirleri almak

 

ABD li İşveren

Öğrenciye ABD de tam zamanlı ya da yarı zamanlı iş olanağı sunan firmadır. Öğrencinin Amerika’ya gittikten sonra çalışcağı firmadır. Firmalar Sponsor tarafından iş uygunluk vb. konularda düzenli olarak denetlenir.

Work and Travel Acentesi

Acente’nin görevi program tanıtımı yapıp program için uygun öğrenciyi seçmek ve ABD bulunan sponsor ile aradaki iletişimi sağlamaktır. İş yerleştirmeleri DS 2019 yayınlanması gibi vb. durumlarda sponsor ile aradaki iletişimi gerçekleştirir. Acente ek olarak öğrencinin vize görüşmesi ve bu görüşmeye hazırlık gibi konularda öğrenciye yardımcı olur. Fact Consultancy olarak tüm öğrencilerimize her yıl vize görüşmesi için bilgi seminerleri düzenlemekteyiz.

Öğrenci :

Programa katılım sağlayan kişidir. Belli şartlara haiz olması gerekir. İngilizce bilmek, not ortalamasının 2 üzeri olması ve 4 yıllık bir ünivesiteye kayıtlı olmak gibi.

Amerikan Konsolosluğu:

Konolosluk tüm işlemler bittikten sonra öğrcinin ABD ye girişinin mümkün olup olmadığını, programın gereksinimlerini yerine getirip getirmedigini vize görüşmesiyle denetleyen ve uygun adaylara vize veren kurumdur.

 

 

 

Sayfa Başı