12 May 2021

İngiltere Start-up Vizesi

İngiltere Start-up Vizesi ve Başvuru Koşulları

Bu yazımızda size İngiltere Start-up vizesiyle ilgili bilgi vermeye çalışacağız. Henüz yeni olan bu vize türüyle ilgili anlaşılır ve öz olması için gerekli koşulları maddeler halinde sizin için aşağıda açıkladık.

İngiltere Start-up Vizesinin Genel Amacı: Bu vize türüyle Birleşik Krallıkta işletme kurmayı amaçlıyor olmanız gerekmektedir. Bu doğrultuda yapacağınız işin detaylarını içeren bir iş planını kendiniz ya da bir danışman aracılığıyla hazırlamalısınız.

 

 

Bu iş planını İngiltere’de bulunan ve İngiltere hükümetinin onay verdiği kurum ve kuruluşlardan onaylatmalısınız.

Genelde yapmayı düşündüğünüz işin ilginç ve ilgi çekici aynı zamanda İngiltere piyasasının ihtiyaç duyduğu alanlardan olması vize alma şansınızı yükseltmektedir.

Bu vize türüyle orada hazır kurulmuş bir işe ortak olamazsınız.

Bu vize türü 2 yıl geçerliliği olan ve uzatılamayan bir vize türüdür ama 2 yıl sonra başka vize türlerine geçiş yapabilirsiniz. (Innovator Vizesi gibi).

Bu vize türü ile kendi işinizi yürütürken başka işlerde de çalışabilirsiniz.

Vize çok girişli verildiği için 2 yıl boyunca aynı vizeyle giriş çıkış yapabilirsiniz.

Bu vize türüyle yanınızda eşiniz ve 18 yaş altı çocuklarınızı getirebilirsiniz. Eşiniz  yasal çalışma iznine tabii olup istediği işlerde çalışabilir. Çocuklarınız ücretsiz eğitim avantajlarından yararlanabilecektir.

Bu vize türü aslında sizin oraya ilk gittiğinizde işinizi kurmanız için bir başlangıç vizesi gibi düşünülebilir. Bu tür başlangıç vizelerinde izlenen yol size başta 2 yıl gibi bir zaman dilimi verip işinizi kurup yürütebileceğinize bakıp 2-yıl sonunda başka bir vize türüne geçişinizi sağlamak gibi düşünülebilir. (İşinizi iyi bir şekilde yürütüp yürütmediğiniz işiniz boyunca elde edeceğiniz kazançlar ve ödeyeceğiniz vergilerle kanıtlanabilir).

İngiltere Start-up Vizesine Başvuru Şartları

18 yaş üzeri olmak.

B2 seviyesinde İngilizce Bilgisine sahip olmak. (CEFR seviyelerine göre).

Türkiye’de okuduğunuz üniversitenin dili İngilizce ise ve Türkiye’de okuduğunuz üniversitenin NARIC (İngiltere Denklik Kurumu) onayı var ise bu şarttan muaf oluyorsunuz.

Türkiye’de eğitim gördüğünüz üniversitenin dili İngilizce ama NARIC den onayı yoksa siz kendinizde direk diploma denkliği için NARIC ‘e başvurabilirsiniz. Bu başvurunuz onaylandığında, ki çoğu zaman onaylanıyor, İngilizce şartından yine muaf olabilirsiniz.

NARIC diploma denkliği NARIC’e başvurduktan yaklaşık 2-3 hafta sonra sonuçlanmaktadır.        NARIC’e başvuru ücreti £49.50+VAT (£60.00) (Altmış Sterlin kadar tutmaktadır).

NARIC denklik başvuru sayfası:  https://www.naric.org.uk/Qualifications/Default.aspx

Başvuru tarihinde mevcut pasaportunuzun en az 2 yıllık süresi olmalı.

Türkiye de yaşayan oturum iznine sahip kişiler de bu vize türüne başvuru yapabilir.

En az Lise mezunu olmak ya da MEB onaylı bir ustalık ve uzmanlık belgesi sahibi olmak. Üniversite eğitimine devam ederken de bu vizeye başvuru yapabilirsiniz.

Start-up Vizesine başvurmak için detaylı ve özgün hazırlanmış bir iş planınız olmalıdır. Bu iş planı başvuru yapacağınız mesleğin uzmanları tarafından incelenip onaylanacağı için planınızı danışmana hazırlatsanız bile sizin de plan hazırlığına mesleki jargon ve teknik destek anlamında %80 müdahil olmanız gerekmektedir. Diğer türlü mesleki bilgi ve beceri plana tam olarak yansıtılmayacağı için vize reddi alma olasılığınız yükselecektir. İş planının detayları İngiltere hükümetinin seçtiği sizin alnınızda uzman üniversite ve özel kuruluşlar tarafından ücretsiz olarak incelenmekte olup bazı kuruluşlar iş planının incelemesi için ek ücret talep edebilmektedir. Bazı adaylar bu iş planı detayları ile ilgili konuşulmak üzere bu kurum ve kuruluşlar tarafından aranabilmektedir. (Mülakat tarzı bir arama yapılmakta ve her 10 kişiden 3-4 ü aranabilmektedir. Kurumların çoğu da mail yoluyla iletişime geçmektedir).

İş başlığınız ile ilgili İngiltere Home Offcie in sayfasında 5.1 numaralı maddede yazılan deyatlar şu şekildedir;

SU 5.1. Bir başvuru sahibi, aşağıdaki tüm gereklilikler karşılanırsa iş planı yenilikçi, uygulanabilir ve ölçeklenebilir iş girişimi olarak değerlendirilecektir:

(a) başvuru sahibinin yeni veya mevcut pazar ihtiyaçlarını karşılayan ve / veya rekabet avantajı yaratan gerçek, orijinal bir iş planına sahip olması; ve

(b) başvuru sahibinin iş planının gerçekçi olması ve başvuru sahibinin mevcut kaynaklarına ulaşılabilir olması; ve

(c) başvuru sahibi, işi başarılı bir şekilde yürütmek için gerekli becerilere, bilgiye, deneyime ve pazar farkındalığına sahip veya aktif olarak işini geliştiriyor olması; ve

(d) yapılandırılmış planlama ve iş yaratma ve ulusal pazarlarda büyüme potansiyeli olduğuna dair kanıtların olması gerekmektedir.

Kuracağınız işle ilgili yeterli sermayeye sahip olmalısınız. Eğer işinizin türü evden çalışma şeklinde olacaksa ve başta herhangi bir ürün almanız gerekmiyorsa sermayeniz kuracağınız işin başlangıç masraflarını ve 1-2 aylık geçim masraflarınızı karşılayacak kadar olmalıdır.  Biz bu rakamın en sağlıklı bir biçimde 3.000 ile 5.000 Sterlin arasında olması gerektiğini düşünüyoruz. İşiniz bir ofis açmayı gerektiriyorsa bu rakam daha da yüksek olmalıdır. Tabi sermayenizin çokluğu başvurunuzu güçlendirecektir.

Bu sermaye yeterliliğine ek olarak başvuran adayın hesabında başvuru tarihine en az 28 gün kalana kadar 1.270 Sterlin parası olmalıdır. Bu miktarda paranın bankada en az 28 gündür kaldığını kanıtlamalısınız. Sizinle beraber eş ve çocuklar da başvuru yapacaksa eş için £285, ilk çocuk için £315 ve sonraki her çocuk içinde £200 ek paraları bu £1.270 ne eklemelisiniz.

Örnek olarak siz, eşiniz ve 2 çocuğunuz ile beraber başvuru yapacaksanız: £1.270 + £285 + £315 + £200: £2.070. Bu para sizin ya da eşinizin banka hesabında gösterilebilir.

Daha önce İngiltere’de yasal olmayan yollarla kalmış iseniz bu vizeye başvuru yapamazsınız.

Start-up vizesi değerlendirilirken uygulanan puanlamadan en az 70 puan almalısınız

Start-up Vizesi puanlama kriterleri aşağıdaki gibidir:

Kuracağınız işin yenilikçi ve uygulanabilir olasılığı                                          : 25 Puan

Başvuru sahibinin eskiden İngiltere’de iş kurmuş olmaması:                        : 25 Puan

B2 İngilizce Seviyesi                                                                                                : 10 Puan

Finansal Durum                                                                                                       : 10 Puan

Toplam                                                                                                                      : 70 Puan

 

Start-Up vizesi başvuru ücretleri:

Kişi başı £363 dir. (Eş ve iki çocukla toplam başvuru ücreti: £363×3: £1.089). Türk vatandaşı olanlara başvuru aşamasında £55 indirim yapılmaktadır. Dolayısıyla başvuru ücreti £308 olmaktadır.

İngiltere’den yapılan vize değişimi başvurularının ücretleri ise kişi başı: £493 dir.

Start-up vizesine başvuran her aday IHS : Immigration Health Surcharge – Göçmen Sağlık Ek Ücretleri ni de ödemelidir.

Start-up vizesinin IHS bedelini Tier1 (Graduate Entrepreneur) Vize kategorisi altında ödüyorsunuz. Bu ücret yaklaşık £624 dir. Bu ücret eşiniz için aynı miktarda 18 yaş altı çocuklarınız için de kişi başı £470 dir.

Not: Vize türü çok yeni olduğu için başvuru aşamasında farklı bir IHS ücreti istenebilir.

Start-up Vizesi Meslek Alanları:

Genelde Başvurusu kabul edilen meslekler:  IT, IP, Tasarım, Mimarlık, Elektrik, Elektronik, Bilgisayar, Kaynak ustaları, Yeni buluş ve İcat geliştirenler. Geliştirdiği işin İngiltere de tutacağına inananlar.

Diğer Konular:

Başvuruya dahil edeceğiniz tüm belgeler bir yeminli tercüman tarafından tercüme edilmelidir. Tercüme edilen belgeye tercüme tarihi de yazılmalıdır.

Tercümesi yapılan belgelerde şu bilgiler mutlaka olmalıdır:

That it’s a ‘true and accurate translation of the original document’

The date of the translation

The full name and contact details of the translator or a representative of the translation company.

Bu vize türünün başvuru koşullarına detaylıca Immigration Rules Appendix Start-up başlığı altında aşağıdaki linkten bakabilirsiniz;

https://www.gov.uk/guidance/immigration-rules/immigration-rules-appendix-start-up

Başvurunuz için danışmanlık almak isterseniz bize info@factconsultancy.com ya da direk

Muhammed Kutluca ile iletişime geçebilirsiniz;

muhammedkutluca@yahoo.com 

İş planı hazırlanmasında bizimle beraber yol alacak girişimciler için özel düşük fiyatlar teklif edebilmekteyiz.

İngiltere Start-up vizesi için gerekli tüm yeminli tercümelerinizi de uygun fiyatlara yapmaktayız.

Sayfa Başı