8 December 2023

Ankara Anlaşması

Ankara Anlaşması

 

Bu vize kategorisi 31 Aralık 2020 Tarihinde sonlandırılmıştır.

İngiltere’de çalışma olanakları ve farklı vize çeşitleri ile ilgili daha fazla bilgi için web sayfamızın göçmenlik bölümüne tıklayınız.

 

 

İngiltere’de Kendi İşinizi Kurmaya Ne Dersiniz?

Sizleri çok fazla gereksiz bilgiye boğmadan bu oturum ve iş kurma vize türü ile ilgili özet ve anlaşılır bilgiler vereceğiz.

Kısacası bu antlaşma ile İngiltere hükümeti İngiltere de kendi işini yapmayı planlayan ve bunun için yeteri bütçeye sahip olan Türklere Oturum ve Kurduğu işte çalışma izni veriyor.

Sadece Türk Vatandaşları ve Onların Eş ve Çocukları Bu vizeye başvurabiliyor. (Eş istediği işte çalışabiliyor ve çocuklar tüm kamu hizmetleri, okul vb. imkanlardan yararlanabiliyorlar).

İngiltere’nin Brexit oylaması sonrası Avrupa birliği ile olan bazı anlaşmalarına son vermesi bekleniyor. Bundan dolayı Ankara Anlaşmasının da 2020 senesi sonunda biteceği konusuna kesin gözüyle bakılıyor.

 

Türkiye’de ya da başka ülkelerde birkaç senelik üzerinde çalıştığınız ve uzmanı olduğunuz bir mesleğiniz varsa ya da ticari faaliyet geçmişiniz var ve hesabınızda yüklü bir para varsa bu vizeye başvurabilirsiniz.

 

Örnek İşler:

Berberlik, Kuaförlük, Emlak Danışmanlığı, Mühendislik, Danışmanlık Hizmetleri, Teknik Beceri Gerektiren her türlü iş sağlama, Temizlik, Böcek İlaçlama, Tercümanlık, 2 El araba alım satımı, Ticaret, E- Ticaret, Spor, Fitness Finans Danışmanlığı, Peyzaj, Tarım, Eğitim Danışmanlığı, Özel ders danışmanlığı ve vb. Yani aklınıza ne geliyorsa kendinizi uzman hissettiğiniz ve bu uzmanlığınızı gerek belge gerekse çalışma geçmişinizle kanıtlayabiliyorsanız bu vizeye başvurabilirsiniz.

Uzmanlık konunuzda en az 1 yıl tecrübe sahibi olmanız yeterli olmakla beraber ne kadar uzun süre tecrübeniz varsa o kadar iyi bir başvuru dosyasına sahip olursunuz.

 

Sık Sorulan Sorular:

 

Bu vizeye başvurmam için hesabımda ne kadar para olmalı?

En önemli konulardan birisi bu vize için gerekli olan bütçeye sahip olmanızdır. Hesabınızda peşinen söyleyelim en az 5.000 Pound ya da karşılığı TL olmalı. Tabi bu rakam en düşük rakamdır. Bunu evden çalışabilecek tarzdaki işler için söyleyebiliriz. Home ofis çalışabilecek danışmanlık, emlakçılık, mobil berberlik, Mühendislik Danışmanlığı gibi başvurularda bir ofis ya da mağaza ihtiyacı olmayacağı için iş merkezini ev ya da kiralık bir oda olarak göstererek ve  sadece ev kirası gider gösterilerek başvuru yapılabilir. Hesapta görünecek paranın siz İngiltere ye gittiğinizde ilk 3-4 aylık hatta 6 aylık giderlerinizi karşılayacak toplamda olması gerekir.

Diğer taraftan mağaza ve ofis gibi alanlara ihtiyaç duyulan mesleklerde bütçenize bu yerlerin kira giderlerini de dahil ederek hesabınızda bulunan parayı artırmanız gerekecektir. Bu durumda hesaptaki para 10.000-15.000 Pound’un üzerinde olmalıdır. Bu rakam yapılacak işin mahiyeti ile direk orantılı olup ona göre belirlenmelidir.

Önemli Not: Hesaptaki paranın kaynağı çok önemlidir. Bu paranın size ait olduğunu ve kaynağını kanıtlayamazsanız vizeniz reddedilecektir. Hesaptaki paraların ya da yatırımların zamanla peyderpey biriken ve sizin satışlarınızdan, kira gelirlerinizden ya da maaşınızdan biriktirdiğinizi net bir şekilde görülmesi vize alımınızı daha da kolay hale getirecektir.

Hesaptaki para elde bulunan altın döviz vb. gibi yatırımların bozdurulmasıyla da kanıtlanabilir. Yalnız bunların makbuzları sağlanmalıdır. Ya da ev, araba satımı yapılmış ve buralardan elinize yüklü paralar geçmişse satış sözleşmelerini dosyanıza koyarak bunları paranın kaynağı olarak rahatlıkla gösterebilirsiniz. Ek olarak yakın akrabaların(Eş, Baba, Anne, Çocuklar, Kardeşler) da aynı şekilde hesaplarında biriken paralardan, ya da sattıkları ev araba gibi şeyleri sizin için hibe etmeleri de kabul edilmektedir.

Tüm bunlardaki ortak nokta paranın kaynağını göstermektir. Paranın kaynağını sizin adınıza başkası gösterecekse bunu kendi hesap dökümleri ile ya da yakın zamanda sattığı araba ya da gayrimenkul satış sözleşmeleriyle kanıtlamalıdır.

 

İş Planı nedir nasıl hazırlanır? 

İşin en önemli kısmı bu kısımdır. Bu vizeye başvurabilmek için işinizi nasıl yapacağınız konusunda detaylı ve kapsamlı bir iş planı hazırlamalısınız. Bu iş planı yapacağınız işin İngiltere’deki market analizini, gelir ve giderlerinizi mevcut rekabet halinde olacağınız firmaların detaylarını ve işinizi nasıl yapacağınıza dair bilgileri rakamlarla birlikte detaylıca içermelidir. 3-5 sayfalık planlardan bahsetmiyoruz. Minimum 20-30 sayfalık planlardan bahsediyoruz. Firma olarak bu planların ve başvurunuzun hazırlanmasında sizlere makul ücretlere danışmanlık hizmeti veriyoruz.

Çok iyi derecede İngilizceniz yoksa bu planı Türkçe de hazırlayıp İngilizceye tercüme ettirebilirsiniz. Böyle uzun bir planın ortalama kaliteli bir tercüman tarafından tercüme edilme maliyetinin 4-5 bin TL yi bulacağının da hesabını iyi yapmalısınız. (Uyguladığımız danışmanlık ücreti tüm tercümelerinizi kapsadığı için çok uygundur, önce teklif alın sonra başlayın).

 

Eşim ve Çocuklarım için başvuru yapabiliyor muyum,  Eşimin çalışma izni oluyor mu?

Evet eşiniz ve çocuklarınız bu vizeye başvurabilirler. Tavsiyemiz öncelikle sizin başvurup vizenizi aldıktan sonra orada bir düzen kurup eş ve çocuklarınıza sonra başvuru yapmanızdır. Eş ve çocuklarınızın İngiltere’de geçimlerini temin edebileceğinizi gösterir yeterli maddi imkanları gösterebilirseniz vizeleriniz yüksek oranda onaylanır.

Eşiniz vizesi çıktıktan sonra aldığı vize türü ile İngiltere’de istediği işlerde çalışabiliyor.

 

Oturum izinleri nasıl uzatılabiliyor ve vatandaşlığa ne zaman geçilebiliyor? 

İlk başta size 12 aylık bir oturum izni veriliyor daha sonra bu 12 ayın bitimine yakın uzatma başvurusu yapıyorsunuz. Home office vizenizi 2-3 yıl daha uzatıyor. Toplamda 4 yıllık bir çalışma geçmişinden sonra süresiz oturum iznine başvuru yapabiliyorsunuz. Toplamda 5 yıllık İngiltere ikametini tamamlayanlar ise vatandaşlık başvurusu yapmaya hak kazanırlar.

 

Ankara Anlaşması için gerekli evraklar nelerdir?

İş planı

Tüm Mesleki Belgeleriniz, Sertifikalarınız ve Diplomalarınız

Son 6 aylık banka dökümleriniz

Tüm ticari belgeleriniz

Aile durumlarını gösterir tüm belgeler

Not: Gerekli belge listesi kişiden kişiye göre değişmektedir. Danışmanlık hizmetimizden yararlanan herkesle durumlarına göre hazırlayacakları tüm evrak listesini süreç içerisinde paylaşıyoruz.

 

Başvuru ne kadar sürede sonuçlanır?

Genelde başvurular 2-4 hafta içinde sonuçlanıyor ama bu süre 12 haftaya kadar da çıkabiliyor.

 

Başka işlerde çalışabilir miyim?

Hayır çalışamazsınız. Başta başvuru yaparken başvurduğunuz iş türünde kendi işinizi kendiniz yaparak çalışabilirsiniz. Hem kendi işinizi yapıp hem de dışarda başka işlerde çalışmaya bu vize türü izin vermez. Sürekli oturum izninizi aldıktan ve vatandaşlığa geçtikten sonra istediğiniz işi kurabilir ya da istediğiniz işte işçi olarak çalışabilirsiniz.

30 Aralık 2020 den sonra eş ve çocuk vizeleri nasıl olacak?

İlk başta yapacağınız başvuruya eş ve çocuklarınızı dahil etmeyecekseniz bundan sonraki süreçte Ankara anlaşması 2020, 31 Aralığında son bulacağı için eşiniz için normal aile birleşimi vizesine başvurabilirsiniz. Bunun içinde İngiltere’de kurduğunuz işin yıllık gelirini yaklaşık 19.000 Sterlin olarak göstermeniz gerekmektedir. Her bir çocuk içinde bu gelir miktarı artmaktadır. Ayrıca eşinizin Başlangıç seviyesinden daha yüksek İngilizce bildiğini gireceği bir sınavla kanıtlamanız istenecektir. Bu iki şart en önemli şartlardır. Bunları sağladığınızda eşiniz ve çocuklarınız için aile birleşimi vizesine başvuru yapabileceksiniz. Ek olarak aile birleşimi vizeleri maalesef Ankara anlaşması vizesi gibi ücretsiz değildir ve kişi başı vize ücreti ortalama 2.100 USD dir. Buna ek olarak IHS ücreti de ödenmektedir. IHS ücreti de kişi başı 1.900 USD Civarındadır. Bu ücretler 2020 Aralık ayı verilerine göre hesaplanmıştır.

Bu vize türü ile ilgili daha fazla bilgi için bizimle Whatsapp üzerinden irtibata geçebilirsiniz.

Whatsapp No:

Başta tarafımıza detaylı bir özgeçmiş göndermeniz iş başlığınızı belirlememiz açısından çok faydalı olacaktır.

Mail adreslerimiz:  info@factconsultancy.com

(Şu an için Hizmet Veremiyoruz.).

 

 

Sayfa Başı