8 December 2023

Amerika’da Community College

Amerika’da Community College Eğitimi

Community College ler ABD de çok iyi bilinen ve birçok öğrenci tarafından seçilen Üniversitelerdir.  Dünya genelinden bir çok öğrenci ve yerli öğrencilerin buluşma noktası olan Comunity College ler ABD de Üniversite eğitimi alanında önemli bir yer tutmaktadır. Amerika daki Üniversite öğrencilerinin yarısından fazlasının bu okullara kayıt olduğunu düşünürsek bu okulların ABD eğitimindeki önemini az çok anlamış oluruz. Community College ler in eğitim süresi iki yıldır. Eğitimizi tamamladıktan sonra 4 senelik herhangi bir üniversiteye sınavsız geçiş yapabilir ve 4 senelik Üniversiteden de mezun olma olanağını kazanmış olursunuz.

 

Kolej Teriminin Türkiyede Yanlış anlaşılması:

Türkiyede Kolej Terimi çok yanlış algılanmaktadır. Kolej denince ilk akla gelen şeyin Lise eğitimi olması bilgi eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Maalesef günümüzde  bazı liselerin hatta şimdilerde İlk Öğretim okullarının bile reklam yaparken okullarına Kolej ismi vermeleri bu yanlış anlayışa sebep olmaktadır. Kanunen bu okullar Lise veya İlk Öğretim olarak faaliyet göstermektedirler ama isimlerine herhalde ayrıcalık olsun diye Kolej demektedirler. ABD de durum tamamen farklıdır. Orada Community College ler bir Üniversite olarak algılanmakta olup  bazı öğrencilere 4 senelik Üniversiteye hazırlık proğramı gibi hizmet vermektedir. En önemli konu ise Eğer sadece Community College mezunu olarak Türkiye ye dönerseniz  YÖK ün size Ön lisans diploması vermesidir. Buda bu sistemin bir Üniversite sistemi olduğunu kendi başına kanıtlar bişeydir.

 

Birçok Ünlü Community College Mezunu!

Aslında Communiy College ler düşünüldüğünün aksine çok ciddi eğitim veren kurumlardır. Amerikadaki birçok senatör veya Birçok bürokratın Community College lerden mezun olması bu okulların eğitim seviyelerini ve seçilirliklerini kanıtlar durumdadır. Calvin Klein, Clint Eastwood, Arnold Schwarzeneger, George Lucas ve Steven Spielberg gibi isimler Community College eğitimi almış kimselerdir.

 

Community College lerden 4 senelik Üniversitelere Transfer:

Amerikada 4 senelik bir Üniversite bitirebilmeniz için 120 kredi almanız gerekir.  Community College lerin genelini ise 60  kredi alarak tamamlayabilirsiniz. Community College lerden 4 senelik Üniversiteye Transfer etmek istediğinizde sizden toplam kredinizi 120 ye tamamlamanızı isteyeceklerdir. Yani 67 krediyle Community College den mezun olan bir öğrenci Transfer olduğu 4 senelik Üniversiteden sadece 53 kredi alması gerekecektir.(Bölümün tutması şartı ile) 53 krediyi tamamlayan  öğrenci 4 senelik diploma almaya hak kazanır. Farklı bölümlere transfer olmak isteyen öğrencilere ise alttan ders vererek bölüm temel derslerindeki açıklarını kapatmaları istenir. Aslında Community College lerin en belirgin hedefi Okunacak bölümle ilgili her Üniversitenin kabul edecegi ortak dersleri öğrenciye vererek öğrenciyi arzu ettiği bölüme hazırlamaktır.

 

Community College lerde hangi bölümleri Okuyabilirsiniz?

Community College lerde istediğiniz bölümü okuyabilirsiniz. Herhangi bir sınav ve şarta tabi tutulmadan istediğiniz bölüme kayıt yaptırabilirsiniz. Buradaki en önemli husus ve Öğrenciye tavsiye edilen önerge öğrencinin okuyabileceği bir bölüme kayıt olmasıdır. Her öğrenci kendi kapasitesini iyi bilmeli ve makul, okuyabileceği bölümlere yazılmalıdır. Mesela Matematik alanında kabiliyeti az olan birisi sosyal alana yönlenmelidir. Okul sizi bölüme kabul etmem demez ama sizin bölümü okuyabilecek kadar beceriniz yoksa bu sizin için hem zaman hemde para kaybı olacaktır. Dolayısıyla sizlere tavsiyemiz okuyabileceğiniz bölüme kayıt olmanızdır.

 

Kimler Community College lere kayıt olabilir?

Her yaştan herkes Community College lere kayıt olabilir. Yaş ve durum sınırlaması yoktur. Tek şart Lise mezunu olmanızdır. Lise mezunu olan herkes Community College lere kayıt olabilir.

 

Community College lerin Kabul Şartları:

Community College ler hemen hemen bütün lise mezunlarına kabul verirler. Bu şekildeki bir politikanın ilk amacı bütün insanlara yüksek öğrenim olanaklarını sunmaktan başka bir şey değildir. Tabi ki bu girişimin en güzel meyvesi ise Community College lerden sonra 4 senelik Üniversitelerde eğitiminizi tamamlamaktır. Sadece Community College lerden mezun olmakla da iş hayatına atılabilir ve sizlere sunulacak birçok avantajlardan faydalanabilirsiniz. Community College lere kabul alabilmeniz için herhangi bir sınava girmenize gerek yoktur.

 

Community College lerin Hazırlık Proğramları (Community College lerde İngilizce Eğitimi):

 Community College lerin %70 inde İngilizce eğitim verilmektedir. Yabancı öğrencilerin çoğu İngilizce eğitimini tamamladıktan sonra aynı College de Bölüm derslerine bazı durumlarda TOEFL sınav sonucu olmaksızın başlayabilmektedirler. Genelde College lerin 101 isimli Kredili bir İngilizce dersi vardır. Bu ders bütün kurlar bittikten sonra en son College e geçmeden alınan bir ders olup bu derste başarı sağlayan öğrenciden TOEFL sonucu istenmemektedir. Dolayısıyla öğrenci TOEFL sınavına girmeden üniversiteden dersler almaya başlayabilir.  Bazı College ler ise tam aksine TOEFL sınavı istemektedirler. Bu durumlarda da öğrenci TOEFL sınavına girip sonucunu College yetkililerine vermek zorundadır. Hazırlık Programlarının diğer göze çarpan özelliği ise Özel dil okullarına göre %50 daha ucuz olmasıdır. Bu yüzden birçok Türk Öğrenci dil eğitimini Community College lerde almaktadır.

  

Community College lere girmek için istenen TOEFL ve SAT puanı nedir?

Yukarıda da dediğimiz gibi Çoğu Community College in Üniveristesine geçebilmek için kendi bünyesinde bulunan hazırlık kursunu bitirmeniz yeterli olacaktır. Bu College ler sizlerden TOEFL puanı istemeyecektir. Bazı durumlarda bazı Community College ler sizden TOEFL: 500 PBT, 61 IBT, 173 CBT puanı isyeceklerdir. IELTS sınavından ise 5.0 istenmektedir. Community College lerin birçoğu yine TOEFL sınavı gibi SAT sınavınıda ön şart olarak istememektedirler. Dolayısıyla SAT sınavına girmeden Community College lere kayıt olabilirsiniz.

 

Community Colleg lerden kaç kredi ile mezun olunur? Ve dönem başı alınması gereken kredi sayısı nedir?

 Community College lerden 60 ile 70 kredi arasında alınan kredi ile mezun olunur. Uluslararası öğrenciler öğrenci statülerini koruyabilmek için dönem başı en az 12 kredi almak zorundadırlar.

 

Community College lerin Avantajları:

  • Community College e başlamakla dil eğitiminizi burada daha düşük maliyetlere getirebilirsiniz. İki yıllık Üniversitelerin genelinin Hazırlık (Dil Eğitimi) bölümleri yaklaşık olarak senelik 3.500 ile 7.000 dolar arasındadır.
  • Not ortalamanızı yüksek tutup normal lise diplomanızın notlarıyla girecemeyeceğiniz  4 yıllık üniversitelere girebilir ve  iki senenin sonunda kredilerinizi transfer edip 4 senelik üniversitenin 3.sınıfından başlayabilirsiniz. Böylelikle iki diploma sahibi olmakla beraber eğitiminizin ilk iki senesini yarı maliyetine düşürmüş olursunuz.
  • Normalde 4 senelik Üniversite fiyatları 15.000 ile 25.000 dolar arasındayken, Community College lerin fiyatları senelik 6.000 ile 10.000 dolar arasındadır.

 

Community College lere Ne zaman başvurmalısınız?

Amerika’da Eğitim için ilk olarak dil eğitimini seçiyorsanız ABD ye gitmeyi düşündüğünüz tarihten en az 1 ay önce, eğer üniversite kayıtlı gitmeyi düşünüyorsanız, kış dönemi için (eylül başlangıcı) en geç 5 Ağustos, Bahar dönemi için ( ocak başlangıç) en geç 1 Aralık tarihlerinde başvuru yapmalısınız. Her üniversitenin başvuru tarihi değişik olduğundan kayıt işlemlerinde başlamayı düşündüğünüz tarihten en az 3 ay önce başvuru yapmak faydanıza olacaktır. Başvuru tarihlerini geçirenlere ise kayıt tarih sınırı olmayan özel dil okullarına kayıt yaptırmalarını ve sonrasındada arzu edilen üniversiteye transfer etmelerini tavsiye ediyoruz.

Community College lerden Mezun olduktan sonra Oturum izni ve Vatandaşlık hakkı var mıdır?

Gerek Commnutiy College gerekse 4 yıllık üniversite veya Master mezunları Okul bitiminden sonra ABD hükumeti tarafından 1 senelik çalışma izni ile ödüllendirilirler. Bu çalışma izni süresince, daha önce hazırlık yapmak koşuluyla,  öğrenci alanı ile kendisine çalışacağı bir sponsor firma veya kuruluş bulursa o firmada çalışabilir. Bu çalışmadan sonra  Oturum ve Çalışma Vizesi  (H1 vizesi) almaya hak kazanır. Bu çalışma vizesini 5 sene kadar devam ettiren kişi  Green Card için başvurusu yapmaya hak kazanır. Green Card lada 5 sene sorunsuz çalışırsa o zamanda Vatandaşlık başvurusu yapmaya hak kazanır.

Okul Seçimi

Firmamızın deneyimli danışmanları ile yapacağınız görüşmeler neticesinde Okumak istediğiniz bölüm, Bütçeniz, ve Hedefleriniz göz önünde bulundurularak tarafınıza Üniversite listesi verilir. Bu listeye göre sizinle yapılan görüşmeler ve firmamızın tavsiyeleri doğrultusunda kayıt yapılacak Üniversite seçilmiş olur. Üniversite seçim işlemleri çok önem arz etmektedir. Bazı durumlarda aynı ücretlere daha kaliteli okullarda okuma şansınız varken deneyimsiz danışmanlar tarafından yanlış yölendirilebiliyorsunuz. Firmamız Üniversite seçiminizi yaparken not ortalamanız, bütçeniz ve eğitim hedefleriniz doğrultusunda sizlere en uygun üniversiteleri bularak profesyonel manada kayıt işlemlerinizi yapar.

ÖSS Şartı ve Denklik

Amerika’da herhangi bir Üniversiteye yazılmanız için ÖSS şartı yoktur, yalnız ABD deki eğitiminiz bittikten sonra YOK ten denklik almak istediğinizde YÖK sizin önceden girmiş olduğunuz ÖSS den taban barajını aşmış olmanıza bakacaktır. Amerikan Üniversitelerinin hepsinin Türkiye’de denkliği vardır. Community College lerde Bu imtiyaza sahiptir. (Uzaktan ve Açık Öğretim hariç). Master programını ABD de bitirenler için ise ALES sınavına girmiş ve barajı aşmış olmaları istenebilmektedir.

 

ÜNİVERSİTE ÜCRETLERİ VE MASRAFLAR

Community College Ücretleri

Community College lerde ABD nin diğer üniversiteleri gibi Kendi Eyaletinde Oturanlar dan daha az ücret almaktadır. Eyalet dışı ve Uluslararası öğrencilerden Okul fiyatının iki katı kadar ücret alınmaktadır.

Community College Senelik Ücretler: Ortalama College Ücretleri Uluslararası Öğrenciler için senelik 7500 dolardır.   Bu ücretler dönemlik olarak tahsil edilmektedir.

Eyalet İçi Vatandaşlar Dönemlik Ücretler                                  : 3.000 – 4000 USD

Eyalet dışı ve Uluslararası Öğrenciler Dönemlik Ücretler   : 6.000 – 10.000 USD

 

Okul Ücretlerinde taksit imkanı var mıdır?

Amerikan Üniversitelerine giden Uluslararası öğrencilerin ilk dönem harici diğer dönem ödemeleri için Finans kurumlarından kredi almaları birçok okul tarafından sağlanabilmektedir. Bu durum seçilen okul ve anlaşılan finans şirketinin şartlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Ama isteyen öğrenci bir şekilde kendisinin okul masraflarını ödeyecek bir finans şirketi bulmaktadır. Finans şirketlerinden sağlanan bu paraları öğrenci aylık taksitlerle bu finans şirketlerine ödeyebilmektedir. Dolayısıyla Amerikan Üniversitelerinde aylık taksit verme koşulu ile okunabilir.

Dönemlik Kırtasiye ve Kitap Giderleri: 250 ile 450 dolar arasıdır.

Sağlık Sigortası: Amerika’ya Öğrenci olarak giden herkes sağlık sigortası yaptırmak zorundadır.

Sağlık sigorta senelik Ücret: 600 ile 700 dolar arası. (ABD de yaptırdığınızda)

Fact Consultancy Sigorta hizmetlerinden yararlanmak isteyenlere bu ücretimiz senelik: 540 dolardır. Sigorta kapsamı ABD de yapılan sigortalarla aynıdır.

– Dolayısıyla sigoratınızı buradan yaptırarak gitmeniz bütçeniz açısından daha avantajlı olacaktır.

 

Konaklama

Konaklama ayarlamalarında iki yol izlenebilir.

1.Okul Yurtları: Kayıt olduğunuz Community College in sağladığı Öğrenci yurtlarında kalabilirsiniz. Buraların ücret aralıkları aylık 1.200 ile 1.500 dolar arasındadır.

2.Bu seçenekte ise Konaklama işlemleriniz FACT CONSULTANCY tarafından ayarlanmaktadır. Konaklama Ücretleri aylık 900 ile 1.000 dolar arasında değişmekte olup, iki kişinin rahat bir şekilde kalacağı stüdyo evlerin aylık kirası 900 ile 1.000 dolar arasında değişmektedir. Sonradan yanınıza alacağınız oda arkadaşı ile bu fiyatı aylık kişi başı 500 ile 600 dolara çekebilirsiniz.

 

Yaşam Giderleri

Aylık yeme içme masrafı 350 ile 500 dolar arasındadır, Yol, Ulaşım masrafınız ise aylık 100 ile 150 dolar arası değişir.

 

Kayıt için Gerekli Evraklar

Lise Diploması, Lise Transcript, Banka Evrağı ve ekstreler, varsa sponsor belgeleri (şirket vb). Kayıt ve Vize ücretleri. (Durumunuza göre danışman tarafından ekstra belgelerde istenebilir.)

 

ABD vize ücreteleri

160 dolar vize başvuru ücreti, öğrenciler için SEVIS ücreti 350 dolar. Toplamda: 510 dolar.

 

Okul kayıt Ücretleri

Seçtiğiniz okula Göre değişmekte olup 75 dolar ile 200 dolar arasındadır.
Not: Vize ve okul başvuru ve Danışmanlık ücretleri iadesi olmayan ücretlerdir.

 

Danışmanlık Ücreti

Danışmanlık Fiyat Bilgisi için bizimle iletişime geçiniz. info@factconsultancy.com muhammedkutluca@hotmail.com

 

Hizmetlerimiz

FACT CONSULTANCY olarak size Amerika’da eğitim almanızı kolaylaştıracak çok geniş içerikli bir danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Yurtdışı bağlantılı olarak yaptığımız temsilcilik işlemi şu şekilde işler:

  1. Amerika’da size en uygun üniversite ve bölümün belirlenmesi aşamasında size etkili danışmanlık hizmeti vererek tam bilgilenmenizi ve doğru kararlar vermenize yardımcı oluyoruz.
  2. Üniversite ve konaklama başvurunuzu / rezervasyonunuzu  yapıyor ve gerekli olan tüm belgelerin yeminli tercümelerinin yaptırılmasında ve onaylanmasında size tam destek veriyoruz. Başvuru inceleme ve kabul sürecinde evrak takibinizi yurtdışı bağlantılarımız aracılığıyla birinci elden yapıyoruz. Bu şekilde zaman kaybını minimum seviyeye indiriyor ve kayıt kabul belgenizi en kısa sürede teslim alıyoruz.
  3. En önemli aşamalardan biri olan vize dosyasının hazırlanmasında FACT CONSULTANCY den mükemmel bir hizmet alacaksınız. Tüm öğrencilerimizi vize görüşmesi öncesi en iyi biçimde bilgilendiriyor, hiçbir şeyi şansa bırakmıyoruz.
  4. Vize işleminin tamamlanması ile birlikte sıra yolculuk organizasyonuna geliyor. Dilerseniz sizin için mevcut olan en uygun uçak biletini araştırıyor ve rezervasyonunuzu yaptırıyoruz. İsteğiniz doğrultusunda sizleri havalanından aldırıyoruz.
  5. ABD temsilci hizmetimiz ile eğitiminiz boyunca size tam destek veriyoruz.

En iyi 100 Amerikan Üniversite listesi için lütfen aşağıdaki linke Tıklayıız
http://finance.yahoo.com/college-education/article/105598/Best-Colleges-2009

 

Amerika’da Community College eğitimi konusunda daha detaylı bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 

Sayfa Başı