8 December 2023

Kanada’da Sertifika ve Diploma

Kanada’da Sertifika ve Diploma Programları

Hiç şüphesiz Kanada önümüzdeki 100 yılın dünyada başı çeken ülkelerinden biri olacağını, hem ülkenin gelişmişliği hem ülkeye olan zihin göçünün devasa boyutu hem de temel olarak içinde barındırdığı özgürlükler ve demokrasi açısından, her yönüyle kanıtlamaktadır. Bu durum da şüphesiz insanların dikkatini bu ülkeye çekmekte ve bu ülkede kendilerine yaşam hayali kurdurmaktadır.

Bilindiği gibi Kanada’da uzun dönem öğrenci vizesiyle, İngilizce eğitim sonrası, alınan en az 1 yıllık sertifika veya diploma programları ülkeye yapacağınız göçmenlik başvurularını hayli kolaylaştırmaktadır.

 

Yazımızın aşağı kısmında Kanada’da bulunan sertifika ve diploma programı veren okulların listesini ve gerekli bilgi linklerini görebilirsiniz. Bundan önce size Kanada da kısa eğitim ve sonrasında iş deneyimini takiben göçmenlik başvuruları  hakkında bilgi vermek istiyoruz. Bu bilgileri okuduktan sonra Kanada’da İngilizce eğitim sonrası bir sertifika veya diploma programına kayıt olup mezun olmanın olası göçmenlik başvurusu için ne kadar da önem arz ettiğini görmüş olacaksınız.

Kanada’nın Canadian Experience Class Göçmenlik başlığı ile ilgili detaylı bilgilere web sitemizin şu linkinden ulaşabilirsiniz;  Kanada Göçmenlik / Express Enrtry

 

Canadian Experience Class / Kanada’da Eğitim ve İş Deneyimi elde ederek Yapılan Göçmenlik Başvurusu

Bildiğimiz gibi her yıl Türkiye’den Kanada’ya binlerce öğrenci gerek dil eğitimi gerekse lisans ya da yüksek lisans eğitimi almak için gitmektedir. Giden öğrencilerin çoğu uzun dönem öğrenci vizesine başvurmakta ve vizeleri orada başka bir programa geçtiklerinde otomatik olarak uzadığı için öğrenciler dil eğitiminden sonra gerek 1 yıllık ya da daha uzun sertifika programlarına ya da lisans veya yüksek lisans programlarına kayıt olmaktadırlar. Uzun dönem öğrenci vizesiyle Kanada’ya gidenlere dil eğitimi sonrası alacakları eğitim proğramları boyunca haftada 20 saat çalışma izni verilmesi de öğrenciler için ek gelir elde etmek açısından ayrı bir önem arz etmektedir.

Kanada’da 8 ay ile 1 yıllık arası bir eğitim programı bitiren öğrenci adayına otomatik olarak 1 yıla kadar çalışma izni verilmekte ve bu çalışma izni sonrası öğrenciler mesleki alanlarında bulunacak işlerde çalışabilmektedirler. Tabi bu çalışma iznini elde edebilmek için başta kayıt yaptırdınız okulun DLI (Designated Learning Instituon) Listesinde olduğundan emin olmanız gerekmektedir. (Güncel DLI Listesi).

Kanada’da aldığınız eğitim programı eğer 2 yıl ve üzeri ise size otomatik olarak 3 yıllık çalışma izni verilmektedir. Programınızdan mezun olduktan sonra mesleğiniz ile alakalı işlerde çalışmak için başvuru yapabiliyorsunuz. Tabi bu başvuruyu yapabilmeniz içinde bunun öncesinde Work Permit – Çalışma izni başvurusu yapmanız gerekiyor. Mezuniyet sonrası başvuru yapılması gereken Post Graduation-Work Permit ile ilgili güncel bilgilere ulaşmak için şu linke tıklayınız: Post Graduation-Work Permit Bilgileri.

Tüm bunların yanında Kanada’da aldığınız eğitim süreleri yeni çıkan düzenlemelere göre  ileride vatandaşlığa geçmeniz için gerekli son 5 yıl içinde 3 yıl ikamet izni şartı yerine de kullanılabilmektedir.

Kanada ‘da alacağınız 1 yıllık eğitim size ek olarak Göçmenlik başvurunuzda 30 puan kazandırmaktadır. Ek olarak Kanada’da edindiğiniz 1 yıllık iş deneyimi size ek 80 Puan kazandırmaktadır.

Tüm bu ek avantajlardan dolayı Kanada’da eğitim sonrası göçmenlik çok daha kolay ve işlevsel hale gelmektedir.

Not: Bu program Quebec eyaletinde edinilen iş deneyimlerini kabul etmemektedir. Quebec eyaletinde iş deneyimine sahip olan adaylar Qeubec eyaletinin kendi experience class göçmenlik başvurusu değerlendirilebilirler.

Şimdi size aşağıda Kanada’da İngilizce eğitim sonrası sertifika ve diploma programı sunan bazı okulların listesini vereceğiz bu listelerin üzerine tıkladığınızda okullar, programlar, kayıt koşulları ve fiyatlar ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabileceksiniz.

 

Kanada’da Sertifika ve Diploma Programları Sunan Bazı Okular ve Programları

Okullar hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için üzerlerine tıklayınız.

ILAC International College 

 

 

İletişim Bilgilerimiz; 

 

 

Sayfa Başı