8 December 2023

İngiltere’de Lise Eğitimi

İngiltere’de Lise Eğitimi ve Foundation Programları

Bu yazımızda İngiltere’deki Lise eğitimleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Gerek gelişmiş ekonomi ve gerekse gelişmiş teknolojileriyle batı ülkeleri devamlı olarak ülkemiz insanının hem eğitim anlamında hem de oralara gidip yaşama anlamında dikkatini çekmiş ve halen de çekmeye devam etmektedir. Hiç Şüphesiz bu ülkelerin başında da İngiltere gelmektedir. Belli bir bilince ulaşmış artı ve eksileriyle buna ek aile bütçelerini de göz önünde bulundurarak bir çok bilinçli Lise eğitimi alan ya da Liseye yeni başlayacak adaylar İngiltere’de eğitim almayı planlamakta ama nereden başlayacağını nasıl yapacağını tam olarak kestirememektedir. işte biz bu yazımızda kısa ve özet olarak anlaşılır bir şekilde İngiltere de lise eğitimi, maliyetleri, ve bu konuyla ilgili liseyi bitirmeden başvurulabilecek hazırlık (Foundation) programları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Tüm detaylara geçmeden tüm bu konularda da size ücretsiz ön danışmanlık verdiğimizi beyan etmek isteriz. bizimle aşağıda vereceğimiz iletişim seçeneklerinden birisini kullanarak iletişime geçebilirsiniz.

Hiç şüphesiz İngiltere’de Bir lise programını tamamlamak ya da Foundation programlarına katılarak orada üniversite okumak hem size oradaki lise eğitimi sonrasında Türkiye’de sınavsız bir üniversiteye giriş hakkı hem de İngiltere’de alacağınız Üniversite eğitimi sonrası yine İngiltere’de çalışma hakkı tanıyacaktır. Tüm bu olumlu göstergeler bir çok adayı İngiltere’de Lise eğitimi almak için heyecanlandırmakta ve bunun nasıl olacağını araştırmaya sevk etmektedir. İşte biz bu yazımızda son güncellemelerle beraber sizleri bu konuda aydınlatmaya çalışacağız. Yazımıza İngiltere’de Lise ve Foundation eğitimi ile ilgili diğer başlıkların linklerini de koyarak bir bütünlük sağlamaya çalıştık.

Şimdi Direk konuya geçmeden önce konumuzu ilgilendiren başlıklara ait linkleri sizinle paylaşmak istiyoruz;

YÖK tarafından Liseyi Yurtdışında okuyan adaylara tanınan hakların tümüne ulaşabileceğiniz link için: Lütfen Tıklayınız.

Foundation veya Lise eğitimi sonrası Üniversite eğitimini İngiltere’de tamamlayanlar için mezuniyet sonrası ingiltere için verilen çalışma izni yani Graduate Route/Mezun Rotası ile ilgili web sayfamızda verilen detaylı bilgilere ulaşmak için Lütfen Tıklayınız.  

İngiltere’de lise ya da Foundation eğitimi almaya karar veren adayların başvurması gereken Child Student Vizesi ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için Lütfen Tıklayınız. 

 

Şimdi isterseniz biraz özet olarak İngiltere eğitim sisteminden bahsedelim.

İngiltere eğitim sistemi şu şekilde dizayn edilmiştir:

6 yıl ilk öğretim (ilkokul 10-11 Yaş’a Kadar) (Primary Education-Preparatory School)

5 Yıl Orta Öğretim (Orta Öğrenim- Lise-15-16 Yaş’a Kadar) (Secondary Education- Senior School). (Bu aşamadan sonra da Üniversite eğitimleri gelmektedir).

Tam bu aşamada öğrencinin yaşı 16 ya geldiğinde  Liseyi tamamlamış olur ve GCSE (General Certificate of Secondary Education) Sınavına girerek Liseden mezun olurlar.

Şimdi isterseniz madde madde İngiltere’de Lise eğitimine katılmak için neler gerekli bunlara göz atalım;

 

Türk öğrencilerin İngiltere’de bir Liseye ya da Foundation Programlarına Kayıt olmaları için Gerekli Bilgiler ve Şartlar 

Öncelikle Türk Öğrenciler Vize ile İngiltere ye gideceklerinden özel bir lisede eğitim almak üzere plan yapmalıdırlar. Bu liselerin yıllık ücretleri 12,000 GBP ile 35,000 GBP arasında değişmektedir.

Türkiye’de 10. sınıf ya da 11. sınıfı tamamlayan öğrenciler direk Lise eğitimine ya da 1-2 yıllık Foundation programlarına o ana kadar ders not ortalamaları ve İngilizce sınav sonucuna göre katılım sağlayabilirler. Foundation programlarının yıllık maliyeti 10,000 GBP ile 15,000 GBP arasında seçilen okul ve bölgeye göre değişmektedir.

Lise veya Foundation Programlarından kabul alabilmek için IELTS UKVI sınavından en az 4,5 – 5,5 arası almak gerekmektedir. Bazı okullar daha yüksek puan isteyebilmektedirler.

İngiltere liselerinde 11. yıl sonunda öğrenciler  GCSE sınavına hazırlanır ve bu sınava girerler. Bu sınavdan alınan puana göre öğrenci bu aşamada geri kalan 2 lise yılında alacağı dersleri şekillendirmek üzere Liselerinde ya A-level ya da HND programlarına katılırlar. Yani Lise deki son 2 yıllarını üniversitede seçecekleri bölümlerde işlerine yarayacak dersleri alarak geçirirler. Son 2 yılın sonunda tekrardan GCSE sınavına girerler ve sonucuna göre de üniversitelere yerLeşmeye hak kazanırlar.

A-Level olarak bilinen sistemde öğrenci mimarlık, mühendislik, avukatlık ve doktorluk gibi yüksek meslek grupları için verilen eğitimleri alır ve lise sonunda bu doğrultuda bir bölüme yerleşmeye hak kazanır. Bu Türkiye’de bulunan 4 yıllık üniversiteye gitmeye hak kazanmak gibi görülebilir.

HND ise Higher National Diploma (Foundation Degree) olarak da bilinir ve bunun üzerine eğitim alan öğrenciler direk lise sonrası 2 yıllık bir eğitimden sonra mesleki hayata başlayabilirler. (2 yıllık üniversiteye girişe hak kazandırır).

 

GCSE Sınavı Nedir?

GCSE sınavının açılımı şu şekildedir; General Certificate of Secondary Education.

Türkiye deki karşılığı : Üniversite Yerleştirme Sınavı

Bu sınav Lise eğitiminin 11. yılında ve sonunda (14. ve 16. yaşlarda) girilen bir sınavdır. 1-9 arasında bir puanlamayla yapılır.

GCSE sınavında Lise eğitimi boyunca aldığınız, Matematik, İngilizce, Fen vb. gibi derslerden, yaptığınız projelerden saha çalışmalarından, sanat eserleri ve deneylerden sınav yapılırsınız. Bu sınavdan aldığınız sonuca göre de uygun bir bölüme yerleşmeye hak kazanırsınız.

 

Şimdi isterseniz İngiltere’de Özel liseler hakkında biraz bilgi verelim.

 

İngiltere’de Özel Liseler

İngiltere’de okumak isteyen ve orada oturum izni olmayan Türk vatandaşarı özel bir liseye kayıt yaptırmak zorundadırlar. İngiltere’de Lise eğitimine katılmak isteyen uluslaralarası öğrencilerin yaş aralığı 14-18 olmalıdır. Yaşınızın durumuna göre bu Liselerden A-level ya da GCSE dersleri alabilirsiniz.

Aşağıda vereceğimiz Foundation programı olan yerel liselere istediğiniz süre aralığı için kayıt yaptırabilirsiniz. Yaş durumunuza göre 1 yıl 2 yıl ya da 3 yıl kayıt olabilir ve geri kalan lise eğitiminizi İngiltere’de tamamlayabilirsiniz.

Foundation Program bilgileri özel liseleri de kapsadığından özel lise başlığı altında bu kadar bilgi vermek yeterli olacaktır. Şimdi isterseniz Foundation programları ve bu programları sunan okullar hakkında bilgi verelim.

 

İngiltere’de Foundation Programaları

Foundation programları uluslararası öğrencilerin İngiltere’de bir üniversiteye giriş olanağı sağlamak için sunulan 1 yıllık İngilizce ve genel hazırlık programlarıdır. Birçok özel dil kursu ve ingiliz lisesi foundation programları sunmaktadır. Çoğu foundation programına kayıt olabilmek için 4,5 IELTS UKVI sınav sonucu istenmektedir. Bu ingilizce sınav sonucunuz yoksa Foundation Programı öncesinde dil kursu almanız gerekmektedir. Bu dil kurslarının ve foundation programlarının maliyetleri ile ilgili bilgi almak isterseniz bizimle aşağıdaki iletişim kanlaları ile iletişime geçebilirsiniz.

Foundation programlarına kayıt olacağınız okul çok önem arz etmekte ve bu okul size CAS belgesi sunma yetkisine sahip olmalıdır. CAS belgesine sahip okulların güncel listesine ulaşmak için Lütfen Tuklayınız. (Özellikle Route Kısmında Child Student Yazan Okullara bakınız).

 

İngiltere’de Lise Eğitimi ve Foundation Programı Veren Okullar

(Okulların isimleri üzerine tıkladığınızda direk okulun foundation programı sayfasına yönlendirilirsiniz).

Not: Verilen Fiyatlar Foundation programlarının fiyatlarıdır. Okulların diğer fiyatlarına ulaşmak için verilen linklere tıklayabilirsiniz. Çoğu Foundation Programı özelikle yerleşik Liselerin verdiği proğramlar Eylül ayında başlamaktadır. Özel dil okulu ve bazı Özel liseler ise her yıl 2-3 den fazla farklı zamanlarda başlayan Foundation programları sunmaktadırlar.

 

Abbey College / Cambridge / Eylül Ayı Başlangıç / Yaş: 17+ / IELTS :5 / Fiyat: 25,175 GBP /  Kayıt ücreti : 500 GBP/ Deposito: 2,000 GBP / Konaklama Aile Yanı: 10,000-16,000 GBP. Güncel fiyatlar için için tıklayınız.

Abbey College / Manchester / Eylül Ayı Başlangıç / Yaş: 16-17-18+ /IELTS :4,5 – 5 / Fiyat: 25,415 GBP / Kayıt ücreti : 500 GBP/ Deposito: 2,000 GBP / Konaklama Aile Yanı: 11,700 GBP. Güncel fiyatlar için için tıklayınız. 

Bath Academy / Bath / Eylül Ayı Başlangıç / Yaş: 16-17-18+ /IELTS :5 – 5,5/ Fiyat: 25,500 GBP / Kayıt ücreti : 400 GBP/ Konaklama Aile Yanı: 13,000-15,000 GBP. Güncel fiyatlar için için tıklayınız. 

Bales College / London / Yaş: 16-17-18+ /IELTS :5 – 5,5/ Fiyat: 16,500 GBP / Kayıt ücreti : 140 GBP/Deposito: 500 GBP/ CAS Başvuru Ücreti: 640 GBP/ Konaklama Aile Yanı: 13,000-15,000 GBP. Güncel fiyatlar için için tıklayınız.

Bell Cambridge / London St Albans / The Leys / Wellington / Yaş: 14-18+ /IELTS : 5,5/ Fiyat: 18,600 GBP /  Konaklama Aile Yanı: 13,000-15,000 GBP. Güncel fiyatlar için için tıklayınız.

Bellerbys College/ Brighton / London / Ocak / Eylül Ayı Başlangıç / Yaş: 16-17-18+ /IELTS :3,5 / Fiyat: 15,000-22,000 GBP / Kayıt ücreti : 235 GBP/ Konaklama Aile Yanı: 13,000-15,000 GBP. Güncel fiyatlar için için tıklayınız.


University of Buckingham
Brooke House College
Cambridge Education Group
Cambridge Seminars College
Central College Nottingham
Chelsea Independent College
Coventry University
David Game College
De Montfort University
University of Edinburgh
Edge Hill University
INTO
Kaplan International Pathways
King’s College London
Kings Education
London South Bank University
London Metropolitan University
Loughborough College
Loughborough University
ON CAMPUS
Oxford Brookes University
Queen Mary, University of London
Sheffield Hallam University
SOAS University of London
St Clare’s Oxford
Study Group
University of Westminster

 

Devam edecek….

 

Sayfa Başı