23 July 2024

İngiltere Tır Şoförlüğü Vizesi

İngiltere Tır Şoförlüğü Vizesi / İngiltere HGV / Truck Driver Visa 

(Bu alanda işçi alımları kapanmıştır. Sayfa Bilgi amaçlıdır. Alanda ileride açılacak muhtemel yeni işçi alımları için sayfa kapatılmamıştır.) 

İngiltere’nin Brexit ile Avrupa Birliğinden ayrılmasından sonraki karşılaştığı en önemli sorunlardan birisi Ağır Vasıta ehliyetli Tır şoförü eksikliği olmuştur. 2021 Eylül ayı sonlarında bu açık kendisini göstermiş ve İngiltere bu konuda bazı önlemler almaya başlamıştır. Bu önlemlerden bazıları şu şekildedir;

Tır şoförlüğü konusunda piyasadaki eksikliklerin üstesinden gelmeye yardımcı olmak amacıyla lojistik sektöründe kariyere ilk adımlarını atmak üzere İngiliz hükümeti 4.000’e kadar kişiyi yeni ağır vasıta sürücüleri olarak eğitmeyi planlamaktadır.

Önlem paketi, önümüzdeki 12 hafta içinde acil HGV (Ağır Yük Taşıyan Araç / Ağır Vasıta Ehliyeti) testlerinin kapasitesin artırmayla devam edecektir.

Halihazırda HGV ehliyetine sahip tüm sürücülere, sektöre geri dönmelerini teşvik eden yaklaşık 1 milyon mektup gönderilecektir.

 

Esas bizleri ilgilendiren konu İngiliz Hükümetinin 2021 yılı sonuna kadar 5,000 ağır vasıta ehliyeti sahibi sürücülere ekim 2021 den başlayarak 3 aylık geçici vize vermeyi planlıyor olmasıdır. Bunun yanında  tavukçuluk işinden anlayan 5,500 kişiye de aynı şekilde yıl sonuna kadar bu geçici vizeden verilmesi planlanıyor.

Bu 2 konuyla ilgili İngiliz hükümeti tarafından yapılan ilk açıklamaya ulaşmak için tıklayınız. 

Bazı uzmanlar kısa sürede bu krizin aşılamayacağını öngörmektedir. Bu yüzden verilecek kısa dönemli vizelerin işverenler tarafından da istenmesi durumunda uzatılabileceği konuşulmaktadır. Süreç içerisinde açıklanan 5.000 kişi rakamının da yükseltilebileceği öngörülebilmektedir. Hatta şimdiden Karayolu Taşımacılığı Derneği, Road Haulage Association (RHA), İngiltere’de 100.000 den fazla Tır şoförü açığının olduğunu ve açıklanan 5.000 kişilik alımın fayda sağlamayacağını açıkladı.

İngiltere’de bir tır şoförü deneyim yılına göre saat ücreti olarak ortalama 15 Sterlin kazanmaktadır. Bir tır şoförünün aylık kazancı çalışma saatine göre 2,500 ile 4,000 Sterlin olmaktadır. Tüm bunlar göz önüne alındığında 3 aylık çalışma bile bir şoföre ortalama 9,000 Sterlin kazandıracak olup bunun TL karşılığı yaklaşık 100,000 (Yüz Bin TL dir).

Yine açıklanan diğer bir konu olan tavukçuluk işçileri İngiltere’de saat ücreti olarak 10 ile 15 sterlin arasında bir maaş almaktadır. Bu da bir tavukçuluk işçisinin aylık ortalama kazancının 3.000 Sterlin yani aylık 36,000 TL civarına gelmektedir. 3 aylık kısa bir dönemde olsa bir tavukçuluk sektörü işçisi ortalama 100-120 bin TL para kazanabilecektir.

İngiltere’de bir odanın aylık konaklama ücreti kiralanan yere göre değişmekte olup  350 ile 500 sterlin arasında olup yeme içme masrafı da aylık 200-250 sterlin civarında olmaktadır. Dolayısıyla bir kişinin toplam aylık masrafı ortalama 600 sterlin olmaktadır.

 

İngiltere HGV Ehliyet Sınıfları – Türkiye ve Uluslarası Karşılıkları

Class 1 diye geçen ehliyet 7,5 ton kapasiteli Tır Ehliyetidir – Türk Ehliyetlerindeki karşılığı : Bahsedilen HGV ehliyetlerinden birisi budur.  Bunun haricinde İngiltere’De aşağıdaki ehliyet sınıflarında da sürücü açığı bulunmaktadır.

Calss 1 = C+E  (CE) (Tır)

Class 2 : C  Kamyon (Lorry)

Cat 1 = C1  Kamyon (Lorry)

Cat D : D Otobüs

 

İngiltere Tır Şoförlüğü Vizesi Başvuru Koşulları ve Şartları Nelerdir? (YENİ AÇIKLANAN GELİŞME)

Daha önce duyurduğumuz İngiltere ağır vasıta şoförlüğü ve tavukçuluk işi vizesi için ülke dışından geçici vize başvurusu ile alım koşulları açıklandı.

Son yapılan açıklamaya göre İngiliz Hükümeti Dışarıdan Geçici vize ile de Ağır vasıta şoförü ve tavukçuluk elamanı alacağını duyurdu. Bu ağır vasıta ehliyetine sahip ve tavukçuluk deneyimi olan kişilerin vize başvurusu yapabileceği anlamına gelmektedir.

Haberin Detayı için Tıklayınız. 

Ancak hükümet başvuruları işverenler üzerinden alacaktır. Başvurmayı düşünen adaylar öncelikle İngiltere’de bulunan işverenlere iş başvurusu yapacak olup sonrasında işveren onayını takiben hükümetin görevlendirdiği 4 farklı iş ayarlama firması tarafından vize için onay verilecektir. Bu firmaların detayları yukarıdaki linkte bulunmaktadır.

Başvuru yapmak isteyenlerden istenecek ehliyet tipleri şu şekildedir;

Class 1: C+ CE (Tır-Ağır Vasıta)

Class 2: C (Kamyon)

Tavukçuluk işi için SGK dökümündeki kod uyumlu olmalı ve işverenlerden deneyim yazısı alınmalıdır.

Başvuru yapacak adaylardan basit derece de olsa İngilizce bilgisi istenebileceğini öngörmekteyiz. Bu durum tamamen başvuru yapacağınız firmanın inisiyatifine kalmış olup kimi firma sadece ehliyet ve deneyimi yeterli görmekte ise de kimisi de bunların yanında başvuran adayın kendini anlatacak kadar İngilizceye sahip olmasını talep edebilmekte ve bunun için başvuran adayla mülakat yapmak isteyebilmektedir. Tüm bunlar da iş başvuruları sonrasında belli olmaktadır.

Firma olarak bu geçici vizeye başvuru yapmak isteyen adaylara iş başvuruları yapmakta ve süreci sizin adınıza takip etmekteyiz.

İş başvurusu yaparak şansını denemek isteyen adayların tarafımıza şu belgeleri göndermesi yeterli olacaktır;

Güncel Pasaport Kopyası

Güncel Özgeçmiş (Özgeçmişi olmayan adayalara özgeçmiş hazırlama konusunda yardımcı olmaktayız).

Ehliyet Fotokopisi

Kimlik Fotokopisi

Tavukçuluk işi için SGK dökümündeki meslek kodu uyumlu olmalı ve işverenlerden deneyim yazısı alınmalıdır.

İmzalı Danışmanlık Sözleşmesi (Tarafımızdan edininiz).

 

Önemli Not: Yapılan iş başvurularından sonuç alınıp alınmayacağı tamamen işverenin onayına bağlı olduğu için %100 iş yerleştirme garantisi veremiyoruz. Biz sizin adınıza gerekli şartları taşıyan işverenlerle iletişime geçip başvurunuzu yapıyor ve bu başvuruların kopyalarını ve yazışmalarını sizinle paylaşıyoruz.  İş başvurularını ve danışmanlık ücretimizi de tamamen başvurulacak ve süreci takip edilecek işveren sayısına göre belirlemekteyiz.

Başvuru yapmak isteyen adayalar aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirler.

 

Başvuru Tarihleri ve Verilecek Vize Süreleri

Tır şoförlüğü geçici işçi vizesi için en geç başvuru tarihi: 1 Aralık 2021 (Verilecek Geçici Vize Bitiş Tarihi: 22 Şubat 2022) 

Tavukçuluk işi geçici işçi vizesi için en geç başvuru tarihi:  15 Kasım 2021 (Verilecek Geçici Vize Bitiş Tarihi: 31 Aralık 2021)

 

İngiltere Tır Şoförlüğü Vizesine Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Pasaport Kopyası

Özgeçmiş

Kimlik fotokopisi

Ehliyet Kopyası

Barkotlu SGK Dökümü (SGK dökümünün Ağır Vasıta Kullanımı ve tavukçuluk işi ile uyumlu olması önemlidir. Eğer yanlış kod girilmişse SGK dan bir dilekçe ile geçmişe dönük düzeltme talep edilebilmektedir).

Sabıka Kaydı – İngilizce E-Devletten alınabilir.

Vukuatlı Nüfus kayıt Örneği

Daha önce çalıştığınız firmalardan alınmış yazılar. (Bu yazılarda şu tarihler arasında firmamızda ağır vasıta / Tır şoförü /ya da tavukçuluk işçisi olarak çalışmıştır yazması yeterli olacaktır).

Not: Tavukçuluk işi için de aynı belgeler sağlanacaktır. Eski işverenlerden alınacak yazılar bu iş’e göre hazırlanacaktır.

Not: Kişiye göre vize başvuru aşamasında ekstra evraklar istenecektir. Yukarıdaki evraklar genel evraklar olup sadece bunlarla vize başvurusu yapılmaz.

 

Tüm bu Belgeleri bize mail üzerinden ulaştırabileceğiniz adresler:

 

info@factconsultancy.com

İlk aşamadan sonra vize başvuru aşamasına gelindiğinde ekstra evraklar için sizinle iletişime geçilecektir.

 

Sadece mail üzerinden iletişime geçiniz. Bu konuda telefon etmeyiniz. info@factconsultancy.com

Danışmanlık aşamasına geçilmeden telefon görüşmesi yapmıyoruz.  

(Şu an için Hizmet Veremiyoruz.).

 

Sayfa Başı