12 June 2024

İngiltere Tavukçuluk İşçi Vizesi

İngiltere Tavukçuluk İşçi Vizesi

(Bu alanda işçi alımları kapanmıştır. Sayfa Bilgi amaçlıdır. Alanda ileride açılacak muhtemel yeni işçi alımları için sayfa kapatılmamıştır.) 

26 Eylül 2021 Günü İngiliz Hükümeti Ülkedeki Tavukçuluk sektörü İşçi eksiğini tamamlamak için yurtdışından 5,500 deneyimli tavukçuluk işçisi alacağını duyurdu. Bu işçilere 3 aylık vize verilmesi planlanmakta fakat alım yapılacak sayının 5.500 den çok daha fazla olacağı çünkü ülkedeki açığın yüzbinlere denk geldiği tartışılmaktadır.

İngiliz Hükümetinin Bu konuyla ilgili yaptığı ilk açıklamaya ulaşmak için tıklayınız.

Bazı uzmanlar kısa sürede bu krizin aşılamayacağını öngörmektedir. Bu yüzden verilecek kısa dönemli vizelerin işverenler tarafından da istenmesi durumunda uzatılabileceği konuşulmaktadır. Süreç içerisinde açıklanan 5.500 kişi rakamının da yükseltilebileceği öngörülebilmektedir. Hatta şimdiden bazı gıda dernekleri rakamın çok komik olduğunu çok daha fazla işçiye sektörde ihtiyaç olduğunu beyan etmektedirler.

Bu arada İngiltere’de tavukçuluk sektöründe çalışan bir işçi saat ücreti olarak 10 ile 15 sterlin arasında bir maaş almaktadır. Bu da bir tavukçuluk işçisinin aylık ortalama kazancının 3.000 Sterlin yani aylık 36,000 TL civarına geldiğini göstermektedir. 3 aylık kısa bir dönemde olsa bir tavukçuluk sektörü işçisi ortalama 100-120 bin TL para kazanabilecektir. (Bizim Öngörümüz sektörde açık olduğu için bu vizenin 1 yıla kadar uzatılacağı sonrasında da işveren sponsorluğu ile ülkede kalınabileceği şeklindedir).

İngiltere’de bir odanın aylık konaklama ücreti kiralanan yere göre değişmekte olup  350 ile 500 sterlin arasında olup yeme içme masrafı da aylık 200-250 sterlin civarında olmaktadır. Dolayısıyla bir kişinin toplam aylık masrafı ortalama 600 sterlin olmaktadır.

Gelen bu haberle tavukçuluk sektöründe çalışmış ve yurtdışına göç etmeyi planlayanları hayli heyecanlandırmış ve İngiltere’ye bu iş için nasıl giderim sorusuna insanlar cevap arar olmuştur.

Biz bu yazımızda Türkiye’den Bu Tavukçuluk Vizesine nasıl başvurulur onun detaylarını vermeye çalışacağız.

 

İngiltere Tavukçuluk Vizesi Başvuru Koşulları ve Şartları Nelerdir? (YENİ AÇIKLANAN GELİŞME)

Daha önce duyurduğumuz İngiltere ağır vasıta şoförlüğü ve tavukçuluk işi vizesi için ülke dışından geçici vize başvurusu ile alım koşulları açıklandı.

Son yapılan açıklamaya göre İngiliz Hükümeti Dışarıdan Geçici vize ile de Ağır vasıta şoförü ve tavukçuluk elamanı alacağını duyurdu. Bu ağır vasıta ehliyetine sahip ve tavukçuluk deneyimi olan kişilerin vize başvurusu yapabileceği anlamına gelmektedir.

Haberin Detayı için Tıklayınız. 

Ancak hükümet başvuruları işverenler üzerinden alacaktır. Başvurmayı düşünen adaylar öncelikle İngiltere’de bulunan işverenlere iş başvurusu yapacak olup sonrasında işveren onayını takiben hükümetin görevlendirdiği 4 farklı iş ayarlama firması tarafından vize için onay verilecektir. Bu firmaların detayları yukarıdaki linkte bulunmaktadır.

Başvuru yapmak isteyenlerden istenecek ehliyet tipleri şu şekildedir;

Class 1: C+ CE (Tır-Ağır Vasıta)

Class 2: C (Kamyon)

Tavukçuluk işi için SGK dökümündeki kod uyumlu olmalı ve işverenlerden deneyim yazısı alınmalıdır.

Başvuru yapacak adaylardan basit derece de olsa İngilizce bilgisi istenebileceğini öngörmekteyiz. Bu durum tamamen başvuru yapacağınız firmanın inisiyatifine kalmış olup kimi firma sadece ehliyet ve deneyimi yeterli görmekte ise de kimisi de bunların yanında başvuran adayın kendini anlatacak kadar İngilizceye sahip olmasını talep edebilmekte ve bunun için başvuran adayla mülakat yapmak isteyebilmektedir. Tüm bunlar da iş başvuruları sonrasında belli olmaktadır.

Firma olarak bu geçici vizeye başvuru yapmak isteyen adaylara iş başvuruları yapmakta ve süreci sizin adınıza takip etmekteyiz.

İş başvurusu yaparak şansını denemek isteyen adayların tarafımıza şu belgeleri göndermesi yeterli olacaktır;

Güncel Pasaport Kopyası

Güncel Özgeçmiş (Özgeçmişi olmayan adayalara özgeçmiş hazırlama konusunda yardımcı olmaktayız).

Ehliyet Fotokopisi

Kimlik Fotokopisi

Tavukçuluk işi için SGK dökümündeki meslek kodu uyumlu olmalı ve işverenlerden deneyim yazısı alınmalıdır.

İmzalı Danışmanlık Sözleşmesi (Tarafımızdan edininiz).

 

Önemli Not: Yapılan iş başvurularından sonuç alınıp alınmayacağı tamamen işverenin onayına bağlı olduğu için %100 iş yerleştirme garantisi veremiyoruz. Biz sizin adınıza gerekli şartları taşıyan işverenlerle iletişime geçip başvurunuzu yapıyor ve bu başvuruların kopyalarını ve yazışmalarını sizinle paylaşıyoruz.  İş başvurularını ve danışmanlık ücretimizi de tamamen başvurulacak ve süreci takip edilecek işveren sayısına göre belirlemekteyiz.

Başvuru yapmak isteyen adayalar aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirler.

 

Başvuru Tarihleri ve Verilecek Vize Süreleri

Tır şoförlüğü geçici işçi vizesi için en geç başvuru tarihi: 1 Aralık 2021 (Verilecek Geçici Vize Bitiş Tarihi: 22 Şubat 2022) 

Tavukçuluk işi geçici işçi vizesi için en geç başvuru tarihi:  15 Kasım 2021 (Verilecek Geçici Vize Bitiş Tarihi: 31 Aralık 2021)

 

İngiltere Tavukçuluk İşçi Vizesine Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Pasaport Kopyası

Özgeçmiş

Kimlik fotokopisi

Ehliyet Kopyası

Barkotlu SGK Dökümü (SGK dökümünün Ağır Vasıta Kullanımı ve tavukçuluk işi ile uyumlu olması önemlidir. Eğer yanlış kod girilmişse SGK dan bir dilekçe ile geçmişe dönük düzeltme talep edilebilmektedir).

Sabıka Kaydı – İngilizce E-Devletten alınabilir.

Vukuatlı Nüfus kayıt Örneği

Daha önce çalıştığınız firmalardan alınmış yazılar. (Bu yazılarda şu tarihler arasında firmamızda ağır vasıta / Tır şoförü /ya da tavukçuluk işçisi olarak çalışmıştır yazması yeterli olacaktır).

Not: Tavukçuluk işi için de aynı belgeler sağlanacaktır. Eski işverenlerden alınacak yazılar bu iş’e göre hazırlanacaktır.

Not: Kişiye göre vize başvuru aşamasında ekstra evraklar istenecektir. Yukarıdaki evraklar genel evraklar olup sadece bunlarla vize başvurusu yapılmaz.

 

Tüm bu Belgeleri bize mail üzerinden ulaştırabileceğiniz adresler:

 

info@factconsultancy.com

İlk aşamadan sonra vize başvuru aşamasına gelindiğinde ekstra evraklar için sizinle iletişime geçilecektir.

 

Sadece mail üzerinden iletişime geçiniz. Bu konuda telefon etmeyiniz. info@factconsultancy.com veya  muhammedkutluca@hotmail.com

Danışmanlık aşamasına geçilmeden telefon görüşmesi yapmıyoruz.  

(Şu an için Hizmet Veremiyoruz.).

Sayfa Başı