8 December 2023

İngiltere Scale-up / Ölçeklendirme Vizesi

Aşağıdaki Vize Türünde Danışmanlık Hizmetlerimizi Askıya Aldığımız İçin Maalesef Yardımcı Olamıyoruz.

Sayfa Bilgi Amaçlıdır.

 

İngiltere Scale-up Vizesi / İngiltere Ölçeklendirme Vizesi

 

Bu yazımızda İngiliz hükümetinin 2022 bahar aylarında detaylarını açıklayacağı sponsor lisansı olmadan sadece alınacak iş teklifiyle İngiltere’de çalışma olanağı tanıyan Scale-up vizesiyle ilgili detayları vermeye çalışacağız.

Bilindiği gibi bundan önce açıklanan Skilled Worker vizesinin şartları ve koşulları, özellikle de sponsorluk kısmı hayli vakit almakta ve işlem süreçlerini uzatmaktaydı. Bu vize türüyle bu işlem sürelerinin daha da azalacağı ve ülkeye nitelikli eleman girişlerinin bu şekilde daha işlevsel ve hızlı hale getirileceği öngörülmektedir.

İngiltere’de bulunan Yenilikçi ve büyüme trendi gösteren yani ölçeklendirme kriterlerine tabi olan işletmelerin ihtiyaç duydukları yetenek ve becerilere erişmeleri hayati önem taşımaktadır. Bu sebepten büyümeye elverişli ve bunu kısmi olarak da kanıtlamış ölçeklendirilebilir şirketlere vasıflı eleman sağlamak önem arz etmektedir.

İngiltere’de bu ölçeklendirebilme terimine hali hazırda uyan 33.860 ölçeklendirebilir şirket vardır. Bu şirketlerin listesine şu linkten ulaşabilirsiniz; İngiltere Ölçeklendirebilir Şirket listesi.

Ölçeklendirilebilir Şirket Listesi Linki-pdf

Yüksek vasıflı göçün, yeniliği, işleri ve rekabet gücünü artırdığı ayrı bir gerçektir. Birleşik Krallık’ın en hızlı büyüyen işletmelerinin %49’unun en az bir yabancı kökenli kurucu ortağı vardır ve Birleşik Krallık fintech’teki personelin yaklaşık %40’ı denizaşırı ülkelerdendir. Tüm bu gerçekler bize İngiltere ekonomisinin nasıl da dışardan gelen göç ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

 

 

Özetle Scale-up  vizesi, dil yeterlilik şartını yerine getiren ve uygun bir işletmeden en az £33.000  maaşla yüksek vasıflı bir iş teklifi alan başvuru sahiplerine açık olacak bir vize türü olacak. Bunun yanında iş teklifi alacağınız firmanın son 3 yılda en az 10 işçi çalıştırmış olması ve %20 lik bir büyüme kaydetmiş olması gerekmektedir. Tabi ki alınan iş teklifi de mesleğiniz ve şu ana kadar iştigal ettiğiniz işinizle alakalı olmalıdır.

Bu vize türünün başta 3 yıllık verilmesi ve 5 yıla kadar uzatılması planlanmakta ve sonrasında oturum ve vatandaşlık başvurularına açık olması hedeflenmektedir.

Scale-up Vizesi de diğer yeni vize türleri gibi point-based route / puanlama sistemine tabi tutulacak bir vize türü olacak olup en büyük kolaylık bir sponsorluğa ihtiyaç olmadan vizeye bir iş teklifi alınmasıyla başvurulacak olunmasıdır.

 

İşveren ve Çalışan Açısından Scale-up vizesi koşulları;

  • Son 3 yılda en az 10 işçi çalıştırmış olmak.
  • Son 3 yılda en az %20 lik ticari büyüme kaydetmiş olmak.
  • İş teklifi alacak kişiye en az £33.000  maaş vermek.
  • İleri seviye İngilizce ye sahip olmak. (Yüksek ihtimal B1 ve üzeri İngilizce seviyesi istenecek).
  • Verilen iş teklifiyle işe alınacak adayın mesleğinin uyumlu olması.

 

Scale-up Vizesi ile ilgili Sık Sorulan Sorular:

(Bu soruların net cevaplarını 2022 bahar aylarında yapılacak tam açıklamalardan sonra verebileceğiz Şimdilik bildiklerimize kısa kısa cevap verelim).

Scale-up vizesi ile ailemi yanıma getirebilir miyim?

Evet tüm aile bireyleri için bu vize kategorisinde başvuru yapılabilir.

Scale-up vizesi başvuru ücretleri ne kadardır?

Bu sorunun cevabını beklememiz gerekiyor.

Scale-up Vizesinde IHS bedeli ne kadardır?

Bu vize tğüründe de IHS bedelinin yıllık £624 GBP olacağını öngörüyoruz. Dolayısıyla ilk başvuruda toplam IHS bedeli£624×3:  £1.872 GBP olacaktır.

Scale-up vizesi ile Skilled Worker vizesi arasındaki fark nedir?

Aslında teknik olarak pek fark bulunmamakta ama Scale-up vizesinde ki maaş tutarı Skilled Workers Vizesinden daha yüksek olmalıdır. Bunu yanında SkilLed Worker vizesi gibi Scale-up vizesinde bir sponsor zorunluluğu olmamasıdır.

Scale-up Vizesinden başka bir vize türüne geçiş yapabilir miyim?

Evet şartları tutan diğer çalışma vizelerine geçiş yapabilirsiniz.

 

Tüm soru ve destekleriniz için mail adresimizden bize ulaşabilirsiniz: info@factconsultancy.com veya (Şu an için Hizmet Veremiyoruz.).

Scale-up vizesiyle ilgili tüm ekstra detaylar Home Office tarafından açıklanır açıklanmaz web sitemize konulacaktır.

 

 

Sayfa Başı