8 December 2023

İngiltere Öğrenci Vizeleri

İngiltere Öğrenci Vizeleri

Bu bölümde ayrıntılı olarak İngiltere’nin Öğrenciler için uyguladığı öğrenci vizelerini ele alacağız. 6 aylık ve 11 aylık öğrenci vizelerinin genel olarak özetini verdikten sonra, eski adıyla Tier 4 (General) yeni adıyla da Student Visa olan uzun dönem öğrenci vizesinin tüm koşullarını ve detaylarını ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. Yazımıza gerekli tüm kılavuzların linklerini de ekleyerek bu vizeye kendileri başvuracaklar içinde yol göstermeyi amaçladık.

Firma olarak 2007 yılından bu tarafa yurtdışına ve özellikle de İngiltere’ye halen öğrenci göndermeye devam ediyoruz. Öğrencilerimizin çoğundan danışmanlık bedeli talep etmemekteyiz. Bu doğrultuda İngiltere’de bulunan okullara kayıt olmadan önce bizimle irtibata geçerseniz okul kayıt işlemlerinden vize başvurusuna kadar tüm işlemlerinizi ücretsiz olarak bize yaptırabilirsiniz. Bunların yanında firma olarak gerek niyet mektubu yazımında gerekse vize başvurularındaki evrak düzenleme ve tercüme işlemlerinizi tek bir elden yaparak size hem zamandan hem de başvuru bütünlüğünü koruyarak profesyonel destek vermiş oluyoruz.

Sizde okul kayıt, tercüme, niyet mektubu, vize başvursu vb. gibi danışmanlık hizmetlerimizden yararlanmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz: info@factconsultancy.com veya muhammedkutluca@hotmail.com

 

 

 

İngiltere 6 Ay ve Altı Dil Kursu Vizesi (Standard Visitor Visa)

Son yapılan değişikliklere göre 6 ay ve altında İngiltere’de İngilizce dil kursuna gidecekseniz normal ziyaretçi (Standard Visitor Visa) vizesine başvurmanız gerekmektedir.

Bu vizeye başvurabilmek için 18 yaş ve üstünde olmasınız.

Bir dil kursuna 6 aydan az bir süreliğine kayıt yaptırmış olmanız gerekir. (6 aydan 11 aya kadar olan kayıtlarda student visitor visa isimli vizeye başvurmanız gerekir)

Dil kursu ve yaşam maliyetlerini karşılayacak maddi imkanlara sahip olduğunuzu göstermeniz gerekir.

Bu vize türünün başvuru ücreti: £95. (Vize başvurusunda Dolar Kur’u üzerinden ödeme alınır).

 

İngiltere 11 Ay’a Kadar Dil Kursu Vizesi (Short Term Student Visa)

İngiltere’de 6 aydan fazla ve 11 aya kadar sürebilecek bir İngilizce dil eğitimi düşünüyorsanız bu vize türüne başvurmalısınız.

Kursunuz 11 aydan kısa ve 6 aydan fazla ise kurs bitiminden 30 gün daha fazla İngiltere’de kalabilirsiniz am bu süre toplamda 11 ayı aşamaz. Örnek olarak 8 aylık kurs kaydınız var ve kursunuz 8. ayda bitti  bu durumda siz İngiltere ek olarak en fazla bu 8 aylık kursun bitiminden sonra 30 gün daha kalabilirsiniz.

Bu vizeye başvurabilmek için 18 yaş ve üstünde olmasınız.

Bu vizeye başvururken dil kursu ve yaşam maliyetlerini karşılayacak maddi imkanlara sahip olduğunuzu göstermeniz gerekir.

11 Aylık öğrenci vizesinde çalışma izni verilmemektedir. Çalışma izni sadece uzun dönem öğrenci vizelerinde haftada 20 saat olarak verilmektedir.

Bu vize türünün başvuru ücreti: £186. (Vize başvurusunda Dolar Kur’u üzerinden ödeme alınır).

Kısa dönem öğrenci vizesi başvurusunda ek olarak IHS (Immigration Health Surcharge) ödemesi de yapmanız gerekmektedir. Bu ücret £470.

IHS Ücretini hesaplamak için tıklayınız.

Bu vize türü için dolayısıyla vize ücreti olarak £186 ve IHS ücreti olarak da £470: Toplamda: £656 ödeme yapmanız gerekmektedir.  

Bu vize türüyle İngiltere ikametiniz sırasında başka bir kursa kayıt olamaz ücretsiz devlet okullarından yararlanamazsınız.

Bu vize türüyle İngiltere’de çalışamaz, devlet yardımına başvurmaz ve aile bireylerini yanınıza oturum izni ile getiremezsiniz.

İngiltere kısa dönem öğrenci vizesine programınızın başlamasına en fazla 3 kala başvuru yapabilirsiniz.

Bu vize türü genelde başvuruyu takip eden 3-4 hafta içinde sonuçlanmaktadır.

Türkiye’de bulunan okulunuzun İngilizce eğitim kısmı İngiltere’de anlaşmalı başka bir okul tarafından veriliyorsa bu vize türüne başvuru yapmalısınız.

Vize reddi alırsanız idari değerlendirme (Administartive Review) başvurusu yapabilirsiniz.

Bu vize türüyle kayıt olacağınız okul devlet tarafından onaylı ya da sponsor lisansı olan bir okul olmalıdır.

Bu onaylı ve sponsorluk lisansı olan okul listeleri için tıklayınız;

 Onaylı (Accredited School)

Sponsor Lisanslı Okullar (Register of licensed sponsors)

 

 

İngiltere Uzun Dönem Öğrenci Vizesi (Student Visa)

Son yapılan değişiklerle önceden adı Tier 4 olan uzun dönem öğrenci vizesi artık Student Visa Kategorisinde değerlendirilmektedir. Bu vize türüne İngiltere’de dil eğitimi harici yüksek öğrenim görmek isteyen adaylar başvuru yapabilmektedir. Bu vize türüne başvurabilmek için genel şartlar şu şekildedir;  İngiltere Student Visa Kılavuzu için Tıkayınız.

16 yaş ve üstü bu vize türüne başvuru yapabilir.

İngiltere Student Vizesine başvurabilmeniz için sponsor lisansı olan bir okula kayıt olmanız gerekmektedir.

Bu kayıt olduğunuz okul size kayıt sonrası Confirmation of study  yani CAS numarası temin etmelidir.

İngilizce seviyeniz iyi seviyede olmalıdır. İngilizce yüksek öğrenim görecekler için CEFR B2 (IELTS 5,5 – 6,5 Arası) yüksek öğrenim altı eğitim görecekler için de CEFR B1 (IELTS 4-5 Arası)  seviyesinde olmalıdır.  Bu seviyeleri resmi ILETS sınav sonuçları ile göstermelisiniz. İngilizce girilecek sınavlar, sınav merkezleri ve gerekli puanlar ile ilgili bilgi ve liste için tıklayınız.

İngiltere uzun dönem öğrenci vizesine gitmeyi düşündüğünüz tarihe 6 ay kalana kadar başvuru yapabilirsiniz. İngiltere içinden okulunuzun başlamasına 3 ay kalana kadar başvuru yapabilirsiniz.

Bu vize türünün vize sonucu başvuruyu takip eden 3-4 hafta içinde sonuçlanmaktadır. İngiltere’den yapacağınız başvurular 8-10 haftada sonuçlanmaktadır. (ingiltere’den yapılacak başvurularda mevcut vizenizin süresinin bitimine 28 gün ve daha fazla zamanı olmalıdır.

Bu vize türünde İngiltere’de haftada 20 saatlik çalışma izni verilir. Dönem aralarında full time çalışma izni verilir. (Yüksek öğrenim görenlere).

Bu vize türünde yüksek öğrenim (degree level) görüyorsanız İngiltere ikametiniz eğitiminiz devam ettiği müddetçe genelde 5 yıla kadar kalabilirsiniz. Yüksek öğrenim (below degree level) şeklindeki eğitimlerde genelde 2 yıla kadar ikamet edebilirsiniz.

Student Vizesinin Türkiye’den başvuru ücreti £348 dir. İngiltere’den uzatma ya da bu vizeye geçiş için başvuru ücreti: £475 dir.

Bu vize ücretinin yanında IHS (Immigration Health Surcharge) ödemesi de yapmanız gerekmektedir. Bu ücret genelde 1 yıl için  £705 2 yıl için £1,175 dir. Bu ücret gideceğiniz okulun süresi ve yaş durumunuz gibi kriterlere göre değişkenlik göstermektedir. Kendi durumunuza göre IHS Ücretini hesaplamak için tıklayınız.

Genelde Türkiye’den giden adayların programları 1 yıl ile 2 yıl arasında değiştiğinden;

1 yıl için bu vizeye başvuracak bir aday £348 vize başvuru ücreti ve £704 IHS ücreti olmak üzere Toplamda: £1,052 ödeme yapar.

2 yıl için bu vizeye başvuracak bir aday £348 vize başvuru ücreti ve £1,175 IHS ücreti olmak üzere Toplamda: £1,523 ödeme yapar.

 

Uzun Dönem Öğrenci Vizesi Eş ve Çocuk Beraber İngiltere’de İkamet Durumu

Uzun dönem öğrenci vizesi sahipleri İngiltere’de eğitimleri boyunca beraber  yaşamak için aşağıdaki şartlarda eş ve çocukları için de vize başvurusu yapabilirler;

9 aydan fazla süren tam zamanlı Post Graduate Level Öğrencisi iseniz (RQF Level 7 veya üstü).

6 aydan fazla süren bir programa devlet bursu ile katılacaksanız.

Doctorate Extension Scheme student (Doktora Uzatma Programı öğrencisi) iseniz.

 

İngiltere Uzun Dönem Öğrenci Vizesi için Finansal Durum Kanıtı

Bu vize türüne başvuruda okul ücretinin 1 yıl (9 aya kadar) olan kısmı CAS belgesinde görünmeli ve bu parayı ödeyebilecek maddi gücünüzü banka dökümleri ile göstermelisiniz.

Bu vize türünde gösterilecek finansal kanıtların bankada 28 gün boyunca kaldığını kanıtlamak gerekmektedir. Bu maddi gereksinimlerin toplam tutarları Londra içi ve Londra dışı ikamet ve eğitimler için olmak üzere farklı tutarlarda hesaplanmaktadır.

Buna göre Londra içi ikamet ve eğitimlerde öğrenci adayı aylık  £1,334,

Londra dışı ikamet ve eğitim durumlarında her bir aday için aylık £1,023 para gösterilmelidir.

Örnek olarak Londra içi eğitim alan ve orada ikamet eden bir adayın 1 yıllık study permiti olduğunu düşünelim bu aday eş ve çocuklarının her biri için ek olarak banka hesabında 12x£845: £1,0141 para göstermelidir.

Eğer 12 aydan fazla bir zamandır İngiltere’de yaşıyorsanız bu finansal yeterlilikleri göstermenize gerek yoktur.

 

İngiltere Uzun Dönem Öğrenci Vizesi Eş ve Çocuk Vize Başvurularında Finansal Durum Kanıtı

Eş ve Çocuk vize başvurularında öğrenciye verilen eğitim izin süresince her bir başvuru sahibi için bankada 28 gün boyunca kaldığı ve tüm eğitim izin süresini kapsayacak kadar mali yeterlilik göstermek gerekmektrdir. Bu maddi gereksinim Londra içi ve Londra dışı ikamet ve eğitimler için olmak üzere farklı tutarlarda hesaplanmaktadır.

Buna göre Londra içi ikamet ve eğitimlerde her bir aday için aylık  £845,

Londra dışı ikamet ve eğitim durumlarında her bir aday için aylık £680 para gösterilmelidir.

Örnek olarak Londra içi eğitim alan ve orada ikamet eden bir adayın 1 yıllık study permiti olduğunu düşünelim bu aday eş ve çocuklarının her biri için ek olarak banka hesabında 12x£845: £1,0141 para göstermelidir.

 

Belge Tercümeleri

Başvurularınızda  sunacağınız evrakların tamamının İngilizceye tercüme edilmiş olması gerekmektedir. Bu tercümelerde tercüme ediliş tarihi, tercüme eden tercümanın isimli mührü ve tercüme bürosunun iletişim bilgileri mutlaka olmalıdır. Firma olarak tüm belgelerinizi tam da İngiliz makamlarının istediği şekilde tercüme etmekteyiz. Genelde tercümeler direk e-mail ile pdf olarak  sisteme yüklendiği için Türkiye’nin herhangi bir yerinden de olsa tüm tercüme işlemlerinizi e-mail ortamında ileterek kolayca yapabilmekteyiz.

Firma olarak makul fiyatlara tüm tercüme işlemlerinizi yapmaktayız. Tercüme işlemleriniz için bizimle şu adreslerden iletişime geçebilirsiniz; (info@factconsultancy.com veya yedikitatercume@hotmail.com). Belgelerinizin tamamını aynı anda mail ile tarafımıza iletip toplu tercüme için indirimli teklif alabilirsiniz.

Belge görmeden maalesef tercüme teklifi verememekteyiz. Teklifler tarafımıza gönderilen belgelerin sayfa yoğunluğu değerlendirilerek verilmektedir.

 

İngiltere Öğrenci Vizesi Danışmanlık Hizmeti

Tüm vize çeşitleri gibi öğrenci vizesi başvuruları da basit hatalardan ret almamak için bir danışmanlık süreci gerektirmektedir. Bu yüzden İngiltere’ye öğrenci olarak başvuru yapacakalara makul ücretlerle danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Geerek genel anlamda yazılacak niyet mektubu, gerek finansal durum özetleri, gerek belge düzenlemesi ve gerekse de tercüme işlemlerinizi bir elden yaparak başvuru bütünlüğünüzü sağlıyor ve başvurunuzu profesyonel bir şekilde yapıyoruz. Dil kursu kayıtlarında ve çoğu özel üniversite kayıtlarında da adayaların bu okullara firmamız üzerinden kayıt olması durumunda da hiçbir danışmanlık ücreti talep etmemekte ve tüm işlemlerinizi ücretsiz olarak takip etmekteyiz.

Tüm sorularınız için bize mail atabilirsiniz; muhammedkutluca@hotmail.com   veya info@factconsultancy.com 

 

Sayfa Başı