Almanya'da Üniversite

Almanya'da Üniversite Eğitimi
Almanya gerek teknolojik üstünlük gerekse eğitim kalitesi ile Öğrencilere Üniversite ve Master alanında önemli olanaklar sunmaktadır. Bu olanakları iyi değerlendiren adaylar Globalleşen dünyada yerlerini hızlıca alacaklardır.  Almanya’da toplam 233 Devlet Üniversitesi ve Uygulamalı Üniversite, 42 Kilise destekli Üniversite ve 65 adet İngilizce eğitim veren özel üniversite bulunmaktadır. Almanya nın Öğrenciler açısından bakıldığındada en belirgin  özelliği Devlet Üniversitelerinin Ücretsiz olmasıdır.

 


Essen, Köln ve Düsseldorf Merkezli Hizmet :
Bütün işlemlerimiz bu şehirlerdeki ofislerimiz aracılığıyla yapılmaktadır.

Almanyada Üniversite için ÖSS Şartı:
Almanyada Üniversite okumaya karar veren aday Türkiyede uygulanan ÖSS sınavını kazanıp 2 veya 4 yıllık bir üniversiteye yerleştiğini belgelemek zorundadır. Almanyada Üniversitede okunacak bölüm Türkiyede okunan bölümle aynı veya ona yakın bir bölüm olmak zorundadır. Açık Öğretim fakülteleride buna dahidir. Yalnız 2 Yıllık kazanan adaylar Türkiyedeki Mezuniyet sonrası Almanyada eğitime devam edebiliyorlar. Açık öğretim fakültelerinde okuyan adaylarda buradaki 4 yıllık Açıköğretimin 2 yıllığını bitirdikten sonra Almanyada eğitime gidebilirler.

Toplam 11 yıllık Eğitim hayatından sonra Türkiyede Üniversiteyi kazanan adaylar ise Almanyada hazırlık sınıfı ile Üniversite eğitimlerine başlarlar.

Toplam 12 Yıllık Eğitim hayatından sonra Türkiyede Üniversiteyi kazanan adaylar direk olarak Almanyada Üniversiteye başlayabilirler.

-Türkiyede Bir Üniversiteye Devam eden veya bitiren adaylar Almanyada Üniversite okuyabilirler.

Almanayada Direk Üniversite Kabulü için 600 saat Almanca Şartı: Almanyada Eğitim Görmek isteyen adayların Üniversitelerden kabul alabilmeleri için Önceki Eğitim hayatlarında Toplam 600 saat ve üzeri Almanca Eğitim aldıklarını kanıtlamaları şarttır. Bu Eğitime Lise ayarında alınan Almanca Kurslarıda dahil edilebilir. Bu şartı sağlayamayan adaylar Üniversitelerden direk olarak kabul alamayacakları için Almanya ya giriş vizeleri Dil Vizesi kategorisinde verilecek olup bu vize Türü Almanyada Öğrenci vizesine 1 yıl içinde çevrilmektedir. Ancak buradaki önemli husus Adayın bu 1 yıl içerisinde Almanca sınavını geçmesinin gerektiğidir.

600 saat Almanca dersi almayan adaya ilk olarak Dil okulu Seçenegi:

600 saat Almanca şartını yerine getiremeyen adaylara Fact Consultancy olarak Listemizdeki anşaşmalı olduğumuz dil okullarına uzun dönem kayıt yaptıranlara Devlet Üniversitelerinden Ön kayıt belgesi alabiliyoruz. Bu işlem Danışmanlık ücretine tabidir.  Dil okullarina adayın en az 4 aylık yazılması gerkmektedir. Dil okullarının fiyatı bölge ve egitim kalitesine göre değişmektedir. Danışmanlarımızdan gitmek istedigin sehirlerde bulunan anlaşmalı dil
okullarının fiyat istesini talep edebilirsiniz.

Almanyada Dil Eğitimi Alırken Çalışma Olanağı:

Dil eğitimi ve Üniversite okurken sizlere çalışma izni alma konusunda eksiksiz hizmet veriyoruz.  

Almanyadaki Üniversite Eğitiminiz Bittikten sonra 1 yıllık çalışma İzni:

Almanyada Üniversite eğitiminiz takiben size 1 yıllık çalışma izni verilecektir.

Almnayada 1 yıllık Çalışma izninden sonra 5 Yıl çalışana Vatandaşlık Hakkı:
Bir yıllık çalışma izni süresince size iş sağlayacak ve 1 yıl sonundada sponsorluğunu devam ettirecek bir iş veren ayarlamanız durumunda bu işyerinde veya başka bir işyerinde 5 yıl daha çalıştıktan sonra Alman vatandaşlığına başvurma hakkını elde l

Almanyadaki Üniversitelere Yatay Gecis Hakki
Turkiyede devam ettiginiz universiteden direk olarak Alman Universitelerine Yatay gecis islemlerinizi rahatlikla gerceklestiriyoruz.

Almanya’da üniversitelerde öğrenim yapmanın öncelikli şartları :

İlke olarak aranılan önkoşulları yerine getiren her yabancı uyruklu kişi Almanya Federal Cumhuriyeti'nde öğrenim görebilir.

Almanyada Universite okumak isteyen Türk adaylar için geçerli olan önkoşullar şunlardır:
-
11
yıllık genel liselerden veya meslek liselerinden mezun olanlar, Türkiye'deki öğrenci seçme ve yerleştirme  sınavında 185 puandan fazla (En az 4 Yıllık -Açık öğretim dahil Kazanılan bölüm ÖSS sonuç belgesinde belli olmalıdır. Kayıt yaptırmanız gerekmez) veya

-
2008 yılından itibaren 165 puandan fazla aldıkları ve bir yüksek öğretim programına
yerleştirildiklerini belgeledikleri takdirde hazırlık sınıfına (Studienkolleg) kabul edilebilirler 12 yıllık genel liselerden mezun olanlar, Türkiye'deki öğrenci seçme ve yerleştirme sınavında 185 puandan fazla (En az 4 Yıllık -Açık öğretim dahil Kazanılan bölüm ÖSS sonuç belgesinde belli olmalıdır. Kayıt yaptırmanız gerekmez) veya


-
2008 yılından itibaren 165 puandan fazla aldıkları ve bir yüksek öğretim programına
yerleştirildiklerini belgeledikleri takdirde doğrudan üniversite öğrenimine kabul edilebilirler, (En az 4  Yıllık -Açık öğretim dahil Kazanılan bölüm ÖSS sonuç belgesinde belli olmalıdır. Kayıt yaptırmanız gerekmez) veya

-
Üniversite öğrencileri iki senelik başarılı bir yüksek öğrenimi belgeledikleri takdirde‚ bugüne kadar öğrenim gördükleri dalda veya buna benzer bir dalda yüksek öğrenime kabul edilebilirler, veya

-
2003 yılından itibaren meslek liselerinden mezun olanlar, ÖSYM sınavına katılmadan, doğrudan Türkiye'deki 2 yıllık meslek yüksek okullarına geçebilmektedir: Bu mezunlar için şu geçerlidir: Almanya'da bir üniversiteye kabul edilme, ancak 2 yıllık ön lisans tamamlandıktan sonra mümkündür. Ön lisans tamamlanmadan, hazırlık    sınıfına (Studienkolleg) kabul edilme de mümkün
değildir.
Bu tür Meslek Lisesinden direk geciç yapan veya 2 senelik Üniversiteleri kazanan adayların Almanayada Üniversite eğitimi göremeden önce burada  kazandıkları 2 yıllık Üniversiteyi bitirmeleri gerekmektedir.

-En az orta düzeyde Almanca/İngilizce bilmektir.( Alman Üniversiteleri  Mittelstufe II veya M- III)  belgelerini istemektedir. Yeterli dil belgeniz yoksa Almanya'da Üniversiteye ön kaydı yapılarak yaklaşık 1 yıl (en az 600 saat) dil eğitimi için dil okuluna gidilir. Dil kursu sonunda yapılacak DSH sınavını başarmanız halinde Üniversiteye devam edebilirsiniz. Bu sınavı başaramayan aday dil kursuna bu sınavı geçene kadar devam edebilir.

Almanya için Teminat - Güvence Belgesi - Bloke Hesap :

Almanya Ülkesinin Vizelerde Öğrencilere uyguladığı en önemli şart teminat belgesidir. Almanya hükümeti kendi ülkesine gelen her öğrencinin masraflarını karşılayabilecek maddiyata sahip olmasını istemektedir. Bunun içinde aylık 700 ile 750 Euro arasında bir teminatın:

-Almanyada bulunan bir sponsor tarafından

-veya Türkiyede bulunan bir sponsor tarafından

Karşılanacağını belirtir bir belge istemktedir. Bu belge resmi makamlar (Noter) tarafından onaylanmış olmak zorundadır.

Biz Öğrencilerimize tavsiye olarak bu teminat mektubunun danışmanlığımız aracılı ile Almanya da bir bankadan alınmasıdır. Almanyada bulunan Bankalara 7600-8000 Euro arası bir meblağ yatırıp bloke hesap açtırmak en akıllı yoldur. Bu bloke hesabın özelliği, bankanın size yatırmış olduğunuz ücreti aylık olarak sene içerisinde geri ödemesidir. Vize alınamaması durumunda bu ücret Tekrardan bankadan alınabilmektedir. Bloke hesap açımı konusunda bizden destek alabilirsiniz.

 

 

 

Almanca Dil Bilğisi: Almanyada Üniversite kabulü alıp Eğitim görmek isteyen adayın Türkiyede başlangıç düzeyinde Almanca Eğitimi almış olması çok önemli bir husustur. Türkiyede Almanca eğitim geçmişini kanıtlayamayan aday Almanyadan Üniversite kabulü almakta zorlanacaktır. Bazı Üniversiteler Şartlı olarak kabül verebilmektedirler. Öğrencinin Üniversiteden kabül alamaması  konsolosluk tarafından kendisine Öğrenim vizesi verilmesi olasılığını ortadan kaldıracaktır. Dolayısıyla Almanyada Dil eğitimi kurslarına yazılıp Dil Eğitim vizesi ile Almanyaya gidebilecektir. Dil Eğitim Vizesiyle Almanaya ya giden adayında 1 sene içerisinde Almanca sınavını geçmesini takiben kendisine Öğrenci vizesi verilecektir. Almanca sınavını 1 senede geçemeyen aday Almanca sınavını geçtikten sonra tekrar Türkiye ye dönüş yapıp Üniversite kabulü alarak Almanya ya Öğrenci vizesi ile tekrardan girmesi gerecektir.

Alman Üniversitelerinde genelde ileri seviyede dil kurslar mevcuttur.

Almanaya da Üniversitelere Başvuru Tarihleri:

-Bahar Dönemleri için : 15 Ocak

-Güz Dönemleri için : 15 Temmuz

Bu tarihler en son tarihlerdir. Alman Üniversiteleri tarihler konusunda çok hassas olup başvuracak adaylara işlerini erkenden bitirmelerini tavsiye ederiz.

Ama üzülmeyin; ilk olarak dil okuluna başlayacağınız için Almanya ya yine istediğiniz tarihlerde giriş yapabilirsiniz.

Not: Bazı Üniversitelerde bazı bölümler senede sadece bir semester de kayıt almaktadır. Bu konuyla ilgili danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Almanayadaki Üniversite Başvuru tarihini kaçırdığınızda ne yapmalısınız?

Almanyada Üniversite başvuru tarihleri maalesef Türkiyedeki OSYM Yerleştirme işleminden önce bitmektedir. Bu durumda aday ilk olarak dil okuluna yazdırılacak olup, 4-5 ay sonra Ocak donemi için istedigi Üniversiteye başvurabilmektedir. Yani Almanyada Yılda iki defa Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere Üniversite başvurusu yaplılabilmektedir. Dolayısıyla ilk adı olarak Almanca ile başlayacak aday için Temmuz başvurusunu kaçırmak çokda önem arz etmememektedir. Şu hiçbir zaman unutulmamalıdırki üniversitelerden herzaman ön kayıt belgesi alınabilir.

Önemli Not: Almanca seviyesi yeterli olmayan Adaylar her halükarda ilk olarak Özel bir dil okuluna başlamak zorundadır. Çoğu Alman Üniversitesi bünyesinde bulunan ücretsiz dil egitimi (Hazırlık) bölümüne kayıt almak için belirli seviyede Almanca istemektedir.  Almancaya özel bir okulda başlayıp 4-5 ay eğitimden sonra bunu Alman üniversitelerine belgeleyen aday bu aşamadan sonra kolaylıkla Üniversitelerin ücretsizhazırlık bölümüne yazılabilecektir.

Almanya için Başvuruda istenecek belğeler:

Bu belgeler için Lütfen tarafımızla irtibata geçiniz. Başvuru belegelerinin uzman eller tarafından hazırlanması Almanya vizesi için olmazsa olmaz şartlandandır. Bu yüzden başvurunuzun ve belgelerinizin itina ile hazırlanması gerekiyor.  

Almanya Vize İşlem ve Çeşitleri:

Almanya ya Bir Öğrenci 3 şekilde vize başvurusunda bulunabilir. Bunlar özetle şu şekildedir:

1-Almanya Öğrenci Vizesi:

Bu vize Türü için Alman konsoloslukları Almanyadaki bir Yüksek öğrenim okulundan kabul belgesi almanızı isyecektir.

2-Almanya Öğrenci Aday Vizesi:

Almanyada Dil kursundan sonra Üniversite veya Master programına gitmek istiyorsanız Türkiyeden gitmeden önce bu vizeye başvurmalısınız.

3-Almanya Dil Eğitimi Vizesi: Almanyada dil eğitimi almak için kullanılan vize türüdür. Bu vize yğksek öğrenim vizesine dönüştürülememektedir. Bu seçenekle giden aday 1 sene içerisinde Test – Daf sınavını geçer ve Herhangi bir Üniversiteye kayıt yaptırılırsa Öğrenci vizesine başvurulabilinmektedir.

Almanaya da Yüksek Lisans (Master) Eğitimi:

Türkiyede Lisans eğitiminizden sonra Almanaya da alacagınız 2 yıllık eğitim burada Yüksek lisans derecesinde sayılacaktır. Yüksek Lisansı Üniversiteden Mezun olduğunuz alanda yapmanız gerecektir. Yüksek Lisans yapabilmeniz içinde Yeteri derecede Almanca bilgisine sahip olmanız gerekmektedir.  Almanca bilgisine sahip olmayan adaylar  ilk olarak dil kursuna kayıt yaptıracaktır. Federal Almanya ya Yüksek Lisans yapmak için gelen adayın 18 ay içerisinde Master proğramına kayı taşamasına gelmiş olması gerekir. Türkiyede Üniversite eğitimi üzerinden 1 sene geçen adaylar veya Eğitim ve Öğrenimlerine 1 yıldan fazla ara veren adayların Almanyada eğitimilerine devam edebilmeleri için denklik işlemi yaptırmaları gerekmektedir.

Almanyada Master (Yüksek Lisans)  Aşamaları:

- Üniversite Mezuniyet belgesi

- 200-400 saat arası Almanca Eğitim gördügüne dair belge.(Bu belge yoksa Dil eğitimi için özel bir okula kayıt yaptırılır.)

- Üniversiteye Başvuru

- Üniversitenin Almanca Kursuna girmek için sınav

- 4 Aylık Kurs dönemi  (Bu dönem adayın Almanca öğrenme hızına göre degişebilmektedir.)

- Almanca Yeterlilik Sınavı

- Sınavı Geçerse Eğitime istediği bölümde başlama

Almayada Yüksek Lisans (Master) için Başvuru şartları nelerdir?

 

1.Dil: İngilizce TOEFL ya da IELTS sertifikası. İstenen puan üniversiteye göre değişmektedir. Almanca ağırlıklı bölümlerde ilgili bölümle kontakt kurulup onay alındıktan sonra DSH sertifikasi ile İngilizce bilmeden de başvuru kabul edilebilmektedir.

2. Herhangi bir lisans bölümünün bitirilmiş olması: Üniversite diploması ya da uluslararası adıyla Bachelor`s Degree sertifikası. Mezun olunan üniversite önemli bir kabul kriteridir.

 

3. Not Ortalaması önemlidir. Ama bu durum genel için geçerli değildir.  Her bölümün kendine özgü başvuru koşulları olabilir. Başvuru koşulları iyi incelenmelidir. Çok başvuru alan bölümler not ortalaması barajı da koyabilirler. Her başvurunun kabul alması kesinliği yoktur.

Dil sınavlarında
Bazı üniversiteler 173 ile kabul ederken bazıları 213 Toefl sonucu isterler.

Genelde TOEFL yazılı (paper base) sınavından 500-550 arası veya TOEFL bilgisayarlı (computer base) sınavından 200-230 arası ( 213 sık karşilaşilanlardandır ) gibi bir baraj sözkonusudur. IELTS sınavı içinse yine genel olarak 6.5 gibi bir baraj var.

 

Türkiyede ingilizce eğitim veren okullardan mezun olan kişiler için maalesef bölümler arasındaki uygulamalarda standartlaşmaya rastlanmamaktadır. Bu anlamda bazı bölümler bu tip okullardan mezun olan kişilerden TOEFL sertifikası istemeye gerek duymamaktadırlar. Bu konuda kesin yargıya varabilmek için başvuru şartları kısmına dikkat edilmeli ve gerekirse bu konuyla ilgili master ofis veya bölüm sorumlusuna danışılmalı ve onay alınmalıdır. Almanca okutulan bölümlerde ise şu an itibariyle istisnaya rastlanmamaktadır. Başvurularda DSH şartı olan bölümler bu belgeyi mutlaka istemektedirler.


Almanyada Yüksek Lisans (Master) yapabilmek için herhangi bir sınava girmeme gerek varmıdır?


Hayır. Üniversite mezunu olmanız yeterlidir. Türkiyedeki gibi bir ALES sınavına tabi tutulmazsınız.

 

Almanyada Yüksek Lisans proğramlarının Türkiyede Denkliği varmıdır?

 

Evet Vardır. Almanyada Bitirdiğiniz Yüksek Lisans programını Dünyanın bütün ülkelerinde saydırabilirsiniz. Bu diploma ile Hem Türkiyede hemde Dünyanın her yerinde Doktora programlarına başlayabilirsiniz.

 

Almanyada Yüksek Lisans (Master) bölümünün süresi nedir?

 

Genel olarak 4 dönem. Süre için de kesin birşey söylemek mümkün değildir. Bölüme bağlıdır. Zaten Almanyada yıl hesabı yapmayı da tavsiye etmiyoruz, buradaki eğitim seviyesinde bir dönemde 6-7 sınav birden almak kolay birşey değil. Master ögrencileri 2. ve 3. dönemlerini oldukça yoğun geçirmektedirler.


Almanyada Master bölümü tavsiye edilir mi?

 

Kesinlikle evet. Önceki eğitiminizi saydirmakla uğraşmiyorsunuz, Almanca bilmeseniz dahi İngilizce bildiğiniz için gelip master yapabiliyorsunuz. Bu süre içinde Almanca da ögreniyorsunuz hatta.

 

Fachochochschule masteri ne demektir?


Öncelikle Fachhochschulenin statüsünü bilmek lazım. Bu okullar Türkiyedeki tabiriyle Yüksek okul değil. Çünkü bu okullardan mezun olan ögrenci de lisans eğitimi almış oluyor. Yani örnek verirsek Türkiyede mühendis olmak icin üniversite bitirmek lazım. Almanyada ise Fachochschule mezunu da mühendis, üniversite mezunu ise Yüksek Mühendis. Almanyada Fachochschule bitiren ögrenciler örnek olarak mühendislik

bölümleri için Dipl.-Ing (FH) ünvaniyla mezun oluyorlar-ki üniversite mezunu için bu Dipl. –Ing seklindedir.- Mezunların farkları, direkt olarak sanayide çalismak icin pratiği oldukça fazla bir eğitim almalarıdır. Bu nedenle ingilizce tanımı "university of applied sciences" olarak geçer. Biz Türkçesi ile Uygulamalı Bilimler Üniversitesi diyoruz. Bu tip master bölümlerinde 3-6 ay arasında ''staj dönemi'' vardır.

Fachhochschulelerde açılan master bölümleri oldukça iyi incelenmeli. Bir kere hepsi master diploması vermiyor. Almanyada uluslararası sisteme uygun olarak yükseköğrenim programları açan Fachhochschulelerde BSc. ve BA diplomaları alınan bölümler de mevcuttur. Bölümün master diploması vermesinden emin olunduktan sonra mümkünse programın ve alınan derslerin incelenmesi iyi olur. Master bölümün kaç yıldır faaliyette olduğu da dikkate alınmalıdır. Aslında bu kriterler üniversite ve uygulamalı bilimler üniversitelerinin (FH) tamamı için ortaktır. Zira bölümün sistemini oturtmuş olduğundan emin olmakta büyük yarar vardır. Öte yandan Türkiyede YÖK, Fachhochschule master programlarından alınacak diplomaların denkliğini onaylamıştır.

"Diplom" olarak tabir edilen Alman sisteminde okuyup Fachochschuleden mezun olanlar kendi okullarında açılan bu bölümlerde okuyup, master yapınca Almanyadaki üniversite (Universität) mezunu seviyesine gelmiş sayılıyorlar.Yani bundan sonra doktora yapabiliyorlar. Bu ilginç bir gelişme çünkü normalde Fachochschule mezununun doktora yapmasina izin verilmiyordu.(Uni. ye geçip fark derslerini tamamlayanlar hariç) Bu durumda Alman sisteminde Fachochschule okuyan ögrenciler de mezuniyet sonrası master yapabiliyorlar.Ve yapacaklardır da.Bu Fachochschule mezunlarına doktora yapıp akademik kariyer yapma ve Profesör olma yolunu açıyor.


Almanyadaki Yüksek Lisans (Master) bölümleri nelerdir?

 

- Mühendislik ve Mimarlık

- Bilgisayar ve Enformasyon Bilimleri -

- Tıp ve eczacılık

- Hukuk,ekonomi,işletme

- Matematik

- Bölge planlama

- Çevre bilimleri

- Sosyal ve kültürel bilimler,psikoloji

- Müzik ve sanat tasarım


Diğer Bölümlerde bir çok üniversitede bölüm bulmak kolaydır.

Almanyada en cok açılan master bölümleri hangi daldadır?

 

Mühendislik bölümleri, bilgisayar ve enformasyon bilimleri başta geliyor. Bunu sırasıyla işletme ve ekonomi ile çevre bilimleri izliyor. Almanya güçlü bir endüstri ülkesi ve enformasyon dalında da ögrenci açığı var. Bu bölümlerin başi çekmesi normal. Orman Endüstri Mühendisliği dalında özellikle Güney Amerika ülkelerinden birçok ögrenci master okumaya Almanyaya geliyorlar. Ayrıca MBA (Master of Business Arts) yani işletme dalında yüksek lisans da son zamanlarda popüler olmaya basladi.


Almanyada MBA yapmak tercih ediliyormu?

Su anda Berlin, Hamburg, Bremen, Nürnberg-Erlangen gibi önemli üniversitelerde bu master programı veriliyor. Bunlar içinde Berlin Humboldt üniversitesinin programı Avrupa ve dünya çapinda ünlü. Bu dalda genelde A.B.D tercih edilse de Almanyada da ögrenci artışı bekleniyor.

 

Almanyada Mühendislik ve Enformasyon dalları için hangi üniversitelerde master bölümleri var?


Elektrik,elektronik, makina ve bilgisayar mühendisliği bölümleri icin oldukca fazla sayıda bölüm mevcut. Master eğitimi ögrencinin bir dalda uzmanlaşmasını amaçlamaktadır. Örnegin Elektrik ve Elektronik bölümünde Otomasyon (Automatisierungstechnik), kominikasyon (Nachrichtentechnik), dijital sistemler, mikrosistemler gibi uzmanlaşma alanları mevcuttur. Bu bölüme başvuran ögrenci, ögrenimine başlamadan önce dalını (fachrichtung) seçer. Bölümler ya genel olarak bu spesifik alanların tamamını master paketinde sunarlar ya da bu alanlardan birinde veya birkaçında master bölümü açarlar. Üniversite Listelerini Ön kayıt yaptıran ögrencilerimizle paylaşıyoruz.

  

Almanyada Yüksek Lisans (Master) Bölümlerinde eğitim ücretlimidir?

 

Aslında Alman üniversiteleri devlet üniversiteleri olduğu için eğitim ücretsizdir. Ancak özellikle FH larda açılan MBA ve benzeri programlarda eğitim ücreti istendiğine rastlanmaktadır. Genelde Harç Ücretleri senelik 250 ile 1300 Euro arasında başvurulan üniversiteye göre değişmektedir. Tarafınıza senelik olarak ödenen ulaşım masraflarını hesapladığınızda Almanyada Yüksek Lisans yapmak ücretsizdir diyebiliriz.

 

Almanyada Yüksek Lisans (Master) sonrasi normal calisma ve yerlesme izni almak mümkünmüdür? Eger mümkünse sartlari nelerdir?

Master diplomasi ile Almanyada meslek icrasi tabii ki mümkündür. Bunun icin mezuniyeti müteakip 1 yil icinde is bulmaniz gerekmektedir. Ögrenci vizesi mezuniyet ile bittigi icin bu 1 yillik sürede is bulunamazsa oturum alinamaz.


Almanyada Eğitim ve Genel Masraflar:

-Almanya da Üniversiteler Ücretsizdir.

- Dil Okulu fiyatları :
. Aylık 250 ile 500 Euro arası.
. Minumum 4 aylık yazılan öğrencinin 4 aylık kurs ücreti : 900 ile 1500 Euro arasında seçilen okul ve bölgeye göre değişmektedir.

-Konaklama:
. Öğrenci Yurtları aylık: 100 ile 200 Euro arasındadır.
. Aile yanı Konaklama Aylık : 250-350 Euro
. Normal Stüdyo evler aylık : 350-450 Euro

-Aylık Öğrencinin genel gideri (Kira-Yeme, İçme- Yol, ve Kirtasiye) 400 ile 600 Euro arasında olur.


Almanyada Üniversite Eğitimi Hakkında Sık Sorulan Sorular ve Cevaplar

 1- Soru : Almanyada Universite egitimi Ücretlimidir ?

 1- Cevap : HAYIR, Almanyada Universite egitimi almak isteyen adaylar, Kayıt olduğu Universitenin senelik Harç ücretini ödemek zorundadır. Bu harç ücretleride Üniversiteden Üniversiteye değişmektedir. Genelde dönemlik harç ücretleri 100 ile 500 Euro arasında sembolik rakamlardır. Almanya Hühümeti her yıl bütün üniversite öğrencilerine ulaşım giderlerini karşılamaları için 400-600 Euro arası bir ödenek vermektedir. Bu ödenegide ödedidiginiz harç ücretinin yerine saydıgımızda  Almanyada Üniversite eğitimi ücretsizdir diyebiliriz.

2-
Soru : Almanyada Üniversite eğitimi alabilmem için Öss Şartı varmıdır ?

2- Cevap : EVET, Almanyada Üniversite eğitimi alabilmeniz için Türkiyede yapılan Öss Sınavını geçmiş olup Bir Yüksek Eğitim kurumuna yerleştirilmiş olmanız gerekiyor.

3- Soru : Burada Meslek Lisesi Mezunuyum ve Öss sınavını kullanmadan İki senelik Bir Meslek okulunda okuyorum. 1. sınıftayım Almanayada bir Üniversiteye Transfer yapabilirmiyim ?

3- Cevap : Hayır. Bu durumda öncelikle buradaki iki yıllık proğramınızı bitirmeniz gerekecek. Buradaki okulunuz bittikten sonra Almanyada bir üniversiteye başvurulabilir. Bu başvuruda Almanya eğitim sistemi sizi orada bulunan herhangi bir 4 yıllık Üniversitenin (Bölümünüz tutmak şartı ile) hazırlık sınıfından başlamanıza izin verecektir.

4- Soru : Türkiyede Öss sınavı ile 2 yıllık bir Üniversiteye yerleştirildim, Almanyada bir Üniversiteye kayıt yaptırabilirmiyim?

4- Cevap : Hayır. Öncelikle buradaki iki yıllık okulunuzu bitirmeniz gerekecek. Almanya eğitim sistemi Türkiyede 4 yıllık bir proğramı kazanan adaylara eğitim hakkı sunmaktadır. İki yıllık eğitim kazanan adaylara bu hakkı buradaki eğitimleri bittikten sonra sunmaktadır.
Burada 2 yıllık eğitiminizi bitirdikten sonra Kredileriniz Almanyada bulunan bir Üniversiteye aktarabilir ve oradada 2 sene daha okuyarak Üniversitenizi bitirebilirsiniz. Almanyada Üniversitelerin geneli 3 yılda bitirilebiliyor. Dolayısıyla sizin burada okudugunuz okulunuzdan aldıgınız gerslerden en fazla 2 donemi (1 senesi) sayılmayacaktır. Buda 1 senenizin kabul edilmesi anlamına gelirki, böyle oluncada iki sene daha okuyarak Türkiyede 4 seneliğe eşdeğer bir diploma almış olursunuz. Bunun için Türkiyede olduğu gibi Almanyada herhangi bir DGS sınavı benzer bir sınav yoktur.

5- Soru : Türkiyede kazandığım bölüm haricinde bir proğrama kayıt yaptırabilirmiyim ?

5- Cevap: Hayır. Yalnız bazı Üniversitelerde bölümünüze yakın bölümlere (Öss puanı olarak daha altta olan veya hemen hemen aynı olan bölümlere) kayıt yaptırılabiliyor. Alt Bölüm olarak heryerde olduğu gibi Almanya dada bölümünüze yakın bölümleri ikinci bölüm olarak seçebilirsiniz.

6- Soru: Almanyada Eğitim Görebilmem için ne kadar finansal belge göstermem gerekiyor ? Bir Sponsora ihtiyacım varmı.

6- Cevap : Almanyada eğitim görebilmeniz için Türkiyeden veya Almanyadan kendinize sponsor bulmanız gerekiyor. Sponsor olarak aile bireyleri, yakın akrabalar ve kişisel bağların kanıtlanabildiği 3 üncü kişiler kullanılabilir. Yalnız size sponsor olacak kişinin Almanyada yapacağınız egitim ve yaşam masraflarınız için her ay 700 Euro ödeme yapmayı taahhüt etmesi gerekiyor. Bu taahhitü yapan kişininde Maaş , gelir ve banka hesabında bulunan para durumu, bu taahhütü yerine getirebileceğini gösterir ve kanıtlar olması gerekiyor.

7- Soru : Türkiyede, (Kıbrıs da dahil) bir devlet üniversitesinde 2. sınıfta okumaktayım. Eğitimime Almanyada buradaki derslerimi transfer ederek devam edebilirmiyim ?

7-Cevap: EVET, Ama Türkiyeden aldığınız dersleri transfer ettiğinizde kredilerinizden birçoğunun sayılmayacağı ihtimalini unutmamanız gerekiyor. 2 yıl Turkiyede eğitim almış bir adayın en iyi ihtimalde burada okuduğu 1 senesi sayılacaktır. Dolayısyla bir sene veya donem kayıplarınız olacaktır.

 8- Soru : Türkiyede açık ögretim fakültesini kazandım, Almanyada Üniversite eğitimi görebilirmiyim?

 8- Cevap : Evet, Türkiyede Açık Ögretim fakültelerini kazanan ögrenciler Almanyada Üniversite eğitimi alabilirler.

9- Soru: Öss de barajı geçtim ama tercih vermedim. Bu durum Avrupada eğitimime engel olurmu. Ayrıca orada istediğim bölümü okuyabillimiyim? 

9- Cevap: HAYIR. ÖSS sonuç belgenizde 4 yıllık bir (açık ögretim dahil)Kazandı yazmazsa Alman üniversitelerinden kayıt alamazsınız ve vize alamazsınız. O yüzdem tavsiyemiz bir açık ögretim proğramına veya Geç olmamışsa bir Üniversite tercihi yapmanızdır.

10- Soru : Almanyada Üniversitelerin dil bölümleride ücretsizmidir? Eğer ücretsiz iseler özel dil okulu yerine direk dil eğitimi için buralara kayıt yaptıramazmıyım?

10- Cevap: EVET, Almanyada Üniversitelerin bünyesinde bulunan dil kursları ücretsizdir. Fakat bu dil kurslarına kayıt olabilmeniz için orta seviyeye yakın Almanca bilginiz olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. (minumum 600 saat Almanca bilgisi). Bu durumu kanıtlayamayan ögrenci mecburi olarak ilk 6-8 ayını özel bir dil kursunda geçirmek zorunda kalacaktır. 

11- Soru : Alman konsolosluğuna vize başvurusu yapılırken kayıt olunan dil okulunun haftalık kaç saat olması gerekiyor?

11- Cevap : Alman konsolosluğu haftalık en az 20 - 24 saat arası bir kursa yazılmanızı ve okuldan gelen belgede mutalaka Test DAF gibi sınavlardan birine hazırlık amaçlı bir kurs olduğunun not edilmesi gerekmektedir.

12- Soru : Almanyada dil kursu maliyetleri ne kadardır?

12- Cevap : 5-6 Aylık kurslar Okulun kalitesi ve gittiğiniz bölgeye göre 1200 ile 4000 Euro arasında degişmektedir.

13- Soru : Almanyada aylık mutfak ve ulaşim giderlerim ne kadar olur?

13- Cevap : aylık yaklaşik 150 Euro yeme içmeye, yaklaşik 50-60 Euro sigorta, 50-60 Euro Ulaşim, ve 100-150 Euro genel masraflar olmak uzere toplamda 500-600 Euro arası aylık gideriniz olacaktır.

14- Soru : Almanyada Konaklama ücretleri ne kadardır ?

14- Cevap : Aylık Yurt kiraları 100 ile 300 Euro arası değişmektedir.


 

 
 
 
 

Bu sayfada en çok aranan Kelimler:

Almanya, Yurtdışı Eğitim, Almanya Eğitim, Almanya da Üniversite, Amlanya’da Üniversite Eğitimi, Berlin Dil Okullar, Frankfurt Dil Okulları, Köln Dil Okulları, Düsseldorf Dil Okulları, Essen Dil Okulları, Almanya da Master, Almanya da Yüksek Lisans, Almanya’da Master, Almanya’da Yüksek Lisans, Almanya’da Elektrik Mühendisliği, Almanya da MBA, Almanca Kursu, Almanya da Bilgisayar Mühendisliği, Almanya da Diploma, Almanya Eğitim Sistemi, Almanya da Sertifika Programları, Almnayada Üniversite Egitimi, Almanyada Yüksek Lisans, Almayada Üniversite, Almanyada Okyabilmek için ÖSS şartı, Almanyada Hazırlık Egitimi, Almanyada Universite Programları, Almanyada Ücretsiz Üniversite Egitimi, Almanya Danışmanlık, Almanya Vizesi, Almanya Kurallar, Almanyada Yaşam Giderleri, Bloke hesap, Almanya için Gerekli Belgeler, Almanyada sponsor durumu, Almanya vizesi için gerekli belgeler Almnayada Almanyadaki, Almanyada Almanca Dil Kursu, Almanyada inşaat mühendisliği, Almanyada Elektrik elektronik Mühendisliği, Almanya da Konaklama giderleri, Almanya için Almanca Tercüme işlemleri.        

 

 
RocketTheme Joomla Templates
En faydalı blog