8 December 2023

Amerika’da Tıp / Medical Eğitimi

Aşağıdaki vize Türünde Danışmanlık Hizmetlerimizi Askıya Aldığımız için maalesef yardımcı olamıyoruz. !!!!!

sayfa bilgi amaçlıdır.

Amerika’da Uluslararası Öğrenciler için en Kolay Yoldan Doktor Olmak

Bilindiği gibi her yıl binlerce öğrenci adayı Amerika’ya her türlü alanda eğitim almak için Türkiye’den gitmektedir. Tarafımıza gelen soruların çokluğu ve merak yüzünden Amerika’da nasıl doktor olunur ve bunun en kolay yolları nelerdir sizlere açıklamaya çalışacağız.

Öncelikle başka bir ülkeden daha ucuz maliyetlerle alınan tıp diploması ile ABD de direk doktor olmak konusuna geçmeden önce direk ABD de nasıl doktor olunur onu kısaca maddeler halinde yazalım;

Amerika’da doktor olabilmeniz için Tıp eğitimi öncesi 4 yıllık herhangi bir Lisans Programını tamamlamış olmanız gerekmektedir. Bu Lisans eğitiminin hangi bölümde olduğu çok önemli değildir.  Alınan bu 4 yıllık Lisans eğitiminde ortalamanız ne kadar 4 e yakın olursa o kadar tıp bölümüne kabul edilme şansınız yüksek olacaktır. Bu 4 yıllık Lisans Bölümlerinin Yıllık ücreti bölüm ve üniversitelere göre değişmekte olup 20.000 ile 35.000 USD arasındadır. Kısacası 4 yıl lisans ve 4 yıl tıp eğitimi ile ABD de doktor olabilmek için toplamda 8 yıl eğitim almanız gerekmektedir.

Amerika’da Tıp bölümlerine başvuru yapabilmeniz için 6 saat 15 dakika süren MCAT (The Medical College Admission Test) Sınavına girmeniz gerekmektedir. Bu sınavdan genelde 510 üzeri bir puan almalısınız. Sınavda toplamda 230 soru sorulmaktadır. 510 puan ve üzeri alıp üniversitelerden kabul alanların çoğunun Lisans ortalaması da yani GPA ortalamaları 3,70 ve üzerindedir. Bu yüzden ilk alacağınız 4 yıllık Lisans eğitimizin ortalamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

MCAT sınavında sorulan soru adetleri ve dersler şu şekildedir; Fizik: 15 / Biyokimya: 30 / Biyoloji: 45 / CARS-Eleştirel Analiz ve Akıl Yürütme Becerileri: 53 / Genel Kimya: 20 / Organik Kimya: 11 / Psikoloji: 38 / Sosyoloji: 18

Amerika’da tıp üniversiteleri genelde her yıl bir defa başvuru almakta ve bu başvuru öncesi alınacak sınavlar vb. hazırlık süreci yaklaşık 1 yılınızı alacaktır. Bu yüzden planlı olmalısınız.

Direk Amerika’da eğitim veren tıp bölümlerinin yıllık ücretleri üniversiteye göre 60.000 ile 100.000 USD arasında değişmektedir.

Amerika’da tıp eğitimi sonrası doktor olabilmek için USML (United States Medical Licensing Exam) Sınavını geçmeniz gerekmektedir.

 

Karayipler St. George’s Üniversitesi Tıp Bölümünde Eğitim Alarak Amerika da Doktor olmak   

Güzel Grenada’da bulunan önde gelen Karayip tıp okulu St. George’s Üniversitesi’ndeki (SGU) Tıp Doktoru programı, öğrencilere uluslararası ölçekte bir tıp kariyerinin kapılarını açmaktadır;

 

SGU’daki MD programı, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok akreditasyon kuruluşu tarafından akredite edilmiştir ve/veya onaylanmıştır:

Grenada Tıp ve Diş hekimliği Konseyi, Grenada Hükümeti Sağlık Bakanlığı
New York Eyalet Eğitim Departmanı
New Jersey Eyaleti Tıbbi Müfettişler Kurulu
Kaliforniya Sağlık Kurulu
Florida Bağımsız Eğitim Komisyonu tarafından lisanslanmıştır
ABD Eğitim Bakanlığı’nın Yabancı Tıp Eğitimi ve Akreditasyonu Ulusal Komitesi, Grenada Tıp ve Diş Hekimliği Konseyi’nin akreditasyon standartlarının Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılanlarla karşılaştırılabilir olduğunu kabul etmiştir. Akreditasyon standartlarının karşılaştırılabilirliği, SGU SOM’daki yüksek lisans öğrencilerinin devlet destekli kredilere hak kazanmalarını sağlamak için gerekli olan önemli bir bileşendir.

St. George’s Üniversitesi 4 yıllık lisans eğitimini tamamlayan öğrencilere 4,5,6 ve 7 yıl olmak üzere öğrencilerin tercihlerine göre Tıp eğitimi programları sunmaktadır. İsteyen öğrenciler ayrıca ilk 4 yıllık lisans eğitimlerini SGU da alıp sonrasında aynı üniversitenin tıp bölümüne devam edebilmektedirler. SGU daki lisans programlarının yıllık maliyeti de ortalama 15.000 USD civarıdır. Amerika’da ise yıllık lisans programları 20.000 ile 35.000 USD civarıdır.

SGU’nun yıllık tıp eğitimi masrafları ortalama 35.000 USD civarı olup toplamda 5 yılda 320.000 USD ye mal olmaktadır. ABD deki üniversitelerin yıllık ücretlerinin en az 60.000 USD olduğu düşünülürse St. George Üniversitesinin ne kadar daha az maliyetli olduğu görülecektir.

St. George Universitesi Tıp Bölümü ile ilgili daha detaylı bilgi için aşağıdaki linkleri kontrol edebilirsiniz. Bu Üniversiteye kayıt olmak isterseniz bizimle iletişime geçip ücretsiz danışmanlık hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz;  info@factconsultancy.com   veya muhammedkutluca@hotmail.com

St. George Üniversitesi Tıp Bölümü Detayları için Tıklayınız. 

St. George Üniversitesi Tıp Bölümü Güncel Ücretleri için Tıklayınız. 

 

 

 

 

 

Sayfa Başı